adplus-dvertising

Zorunlu trafik sigortası priminde düzenleme! Oranlar değişti…

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren mecburi trafik sigortasıyla alakalı yeni gelişme meydana geldi. Mecburi Trafik Sigortası’ fiyatlarında 1 Mayıs itibarıyla yeni tarifeye geçilecek. Buna göre mecburi trafik sigortası aylık prim artışı oranı yüzde 1.5’ten yüzde 2.25’e çıkarıldı.
Takip et
Zorunlu trafik sigortası priminde düzenleme! Oranlar değişti…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Miyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni düzenleme 1 Mayıs’ta yaşama geçiyor. Otomobil sahiplerini ilgilendiren mecburi trafik sigortasında aylık prim artışına düzenleme geldi. Düzenlemeye göre, aylık artış oranı yüzde 1.5’ten yüzde 2.25’e çıkarıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 10/04/2017 tarihli ve 2017/1 sayılı Karayolları Motorlu Araçlar Mecburi Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2022/10) yayımlandığı bildirildi.

Genelgeye göre, 6/1/2022 tarihli genelge yürürlükten kardırılarak, “İlgili branşta ruhsat sahibi sigorta firmaları tarafından her bir araç türü bazında 4. basamak için tespit edilecek azami prim tutarları 2022 senesi Mayıs ayından itibaren yüzde 2.25 olarak artırılacaktır” dendi.

AYLIK ARTIŞ ORANI

Trafik sigortasında fahiş fiyat artışlarını kontrol etmek için 12 Nisan 2017 itibarıyla ‘tavan fiyat’ uygulamasına geçilmişti. Yani sigorta bedelleri illere ve basamaklara göre belli tutarların üstüne çıkamıyor. Bu tavan fiyat aylık güncelleniyor. 31 Aralık 2021’e kadar tavan fiyatlardaki bir önceki aya göre artış yüzde 1’di. Şubat 2022 itibarıyla artış katsayısı yüzde 1.50 olarak uygulanmaya başlamıştı. Karar geçen senenin son gününde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanmıştı.

Zorunlu trafik sigortası priminde düzenleme! Oranlar değişti…

YÜZDE 20 İYİLEŞTİRME YAPILMIŞTI

Posta Gazetesi’nde yer verilen habere göre, değişiklikle öte yandan 1 Şubat 2022’den itibaren Mecburi Trafik Sigortası tarifelerinde, tek seferlik yüzde 20 artış yapılmıştı. Aradan daha üç ay geçmeden tavan fiyat tarifelerine aylık yapılacak zammı tayin eden katsayıda tekrardan artışa gidiliyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) 13 Nisan 2022 tarihli genelgesinde azami prim tutarının Mayıs 2022 itibarıyla aylık yüzde 2.25 olarak artırılacağı söylendi. Açıklamada genelgenin 1 Mayıs 2022 itibarıyla geçerli olacağı ifade edildi. Yani sigorta firmaları mayıs itibarıyla sigorta primlerini her ay yüzde 2.25 artırabilecek.

Zorunlu trafik sigortası priminde düzenleme! Oranlar değişti…

İSTANBUL İÇİN ÖRNEK

Nisan itibarıyla İstanbul’da trafiğe yeni çıkanlar için(4’üncübasamak) uygulananan zam prim tutarı 2 bin 305 liraydı. Bututar 1 Mayıs itibarıyla 2 bin 356 liraya yükselecek.

Gene İstanbul’da son 2 senedir hiçbir kazaya karışmamış birsürücü (7’ncibasamak),bu aysigortasını
yenilediğinde fazla 1.267lira ödüyordu.Mayıstaki yenilemede tutar 1.295lira olacak.Her ilde benzer biçimde yüzde 2.25 artış meydana gelecek. Bu artış bir önceki ayın tarifesine göre yapılıyor.

Ancakbbunlar tavan fiyatlar.Sigortaşirketleri şoförlere daha düşük tarifelerle trafik sigortası poliçesi kesebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.