adplus-dvertising

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Taktırmayana ceza var…

Kentler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda mecburi olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle problemsiz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması yarın başlıyor.
Takip et
Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Taktırmayana ceza var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Yasası gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim koşullarına göre senenin belli dönemi için mecburi tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

Kış lastiği takma mecburiyeti yarın başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek.

Kurala uymayan araçların şoförlerine 846 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak tekrardan değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA MECBURI?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma mecburiyeti bulunmamasına rağmen can ve mal güvenliği açısından bütün araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş kuvveti sağlayan dingil) üstündeki bütün lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari arabaların araca monteli bütün lastiklerinin yanı sıra seyir sırasında değiştirilmek mecburiyetinde kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi gerekiyor. Kış lastikleri, 7 ila eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi engelleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip bulunuyor.

Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlıyor, fren mesafesini de yüzde 50’ye kadar kısaltıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.