Zor Durumdaki Sektör, Gözünü Bankalara Çevirdi

Son dönemlerde konut kredisi faiz oranındaki hızlı artışla zora düşen inşaat sektörü, gözünü bankaların atacağı adıma çevirdi.

Ekonomik dalgalanmalar ile yükselişe geçen faiz oranları, inşaat sektörünü zora soktu. Birçok firma yaptıkları evleri satmak da zorlanırken, hali hazırda devam eden projelerinde de çalışmaları durdurma kararı aldı. Ancak faiz indirimi konusunda atılan son adım, bu sektörde yatırım yapanları umutlandırdı.


Küresel ekonomideki dalgalanmalardan etkilenen Türkiye, zor bir dönemden geçiyor. Dövizdeki aşırı dalgalanma ile sürekli değişkenlik gösteren fiyatlar, en çok inşaat sektöründe mücadele eden yatırımcıları vurdu. Ancak faiz konusunda atılan son adım, gelecek adına bu sektörde var olma mücadelesi verenlerin umutlarını yeşertti. Ellerindeki konut stoğunu azaltmak ve başladıkları projeleri tamamlamak isteyen sektörün önde gelen firmaları, bankaların konut kredisi faiz oranında yapacaklarını indirimi beklemeye koyuldu. Ekonomistler, şu sıralarda 1,45 ile 1,50 arasında değişkenlik gösteren konut kredisi faiz oranlarının 1,00 seviyesine çekilmesinin konut satışlarında ciddi bir artış sağlayacağını düşünüyor.

GÖZLER DİĞER BANKALARA ÇEVRİLDİ

Yaklaşık 1 hafta önce yüksek faizden dolayı ev alamayan vatandaşların beklediği ilk adım Akbank tarafından atılmıştı. Banka, sürpriz bir karara imza atarak kendilerini tercih edecek vatandaşlar için 1,50 seviyelerinde olan konut kredisi faiz oranını 1,48 bandına çekmişti. Atılan bu adım, diğer bankaları da konut kredisi faiz oranlarında yeni bir düzenleme yapmaları konusunda teşvik etti. Bu anlamda önümüzdeki haftalarda diğer bankaların da rekabete katılması, hem vatandaşın hem de zor durumdaki inşaat firmalarının işine gelecek.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı