adplus-dvertising

Zonguldak’taki deprem sonrası dikkat çeken sözler! 7’den büyük deprem üretir

Zonguldak’ta bir kaç gün önce yaşanan deprem başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde hissedilmişti. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hakan Kutoğlu yaptığı açıklamada, “Kırılan fayın boyunu bilmemiz gerekir. Boyu 100 kilometre civarında olursa 7’den büyük deprem üretir” şeklinde konuştu.
Takip et
Zonguldak’taki deprem sonrası dikkat çeken sözler! 7’den büyük deprem üretir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Karadeniz’deki 4.4 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi. Kutoğlu, Afrika ile Avrupa plakalarının birbirini sıkıştırması neticesi Karadeniz’de yukarı yönlü hareketlenme olduğuna dikkat çekti. Bu hareketlenmenin senelik bir ila iki milimetre arasında olmasından dolayı depremlerin bin ila bin 500 sene arasında olduğunun altını çizen Kutoğlu, “Türkiye’de henüz yeterli biçimde ortaya konulmamış, üstünde çalışılmamış fay sistemleri de var. Dolayısıyla bizim Türkiye’de nerede olursak olalım bir biçimde depreme yakalanma ihtimalimiz var” diyerek konuştu.

“Karadeniz bölgesini senelik 1-2 milimetre yukarıya itiyor”

Avrupa plakası ile Afrika plakaları arasında sıkışan Anadolu bloğunun arada sıkıştığını böylece Karadeniz’in senelik yukarı yönlü 1 ila 2 milimetre itildiğinin altını çizen Kutoğlu, meydana gelen süreçte Karadeniz çöküntü havzasının meydana geldiğine dikkat çekti. Kutoğlu, günümüzde en çok Marmara ve Kuzey Anadolu Fay Hatları’nın konuşulduğunu bunun da daha aktif olmalarından kaynaklandığına vurgu yaparak şu şekilde şeklinde konuştu:
“Türkiye’deki fay hatları Afrika plakasının Avrupa plakasının Anadolu bloğunu yukarıya doğru itmesi sebebiyle oluşuyor. Kırmızı hattın yukarısı da ise görece olarak daha stabil olan Avrasya plakası var. Avrasya plakası stabil olduğu için Anadolu bloğu sıkışıyor. Hem katlanıyor katlanma sebebiyle düşey faylanmalar oluşuyor. Bir taraftan da batıya doğru kaçma hareketi oluşuyor. Türkiye’de çok iyi bilinen doğrultu atımlı faylanmalar Kuzey Anadolu Fay Hattı oluşuyor. Anadolu’da sanki kırışan bir elbise gibi kat kat düşey yönlü faylanmalar da var. Burası yukarıya doğru giderken bir miktar da Karadeniz bölgesini yukarıya doğru burada bizim ölçtüğümüz hızlara göre senede 1-2 milimetre yukarıya doğru itiyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın hızı 2-2,5 santimetre iken Karadeniz’deki hareketler 1-2 milimetre. Böylece Karadeniz çöküntü havzası oluşuyor. Ancak Karadeniz çöküntü havzası oluşurken yer kabuğu gevrek dediğimiz malzeme olduğu için yer yer kırıklar oluşmaya başlıyor. Dalma batma zonu oluşuyor. Deniz tabanı daha ağır olduğu için Karadeniz’de denizin içi karanın altına giriyor. Denize paralel sıra dağlar oluşuyor. Bir süre sonra bunlar malzeme yeniliyor, kırılmalar başlıyor. Bindirme zonu olduğu için düşey yönlü depremler oluşuyor. Karadeniz’in içerisinde bir çok yapı var. Türkiye’de yalnızca Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu Fay Hattı konuşuluyor. Adeta öbür yerlerde deprem olmazmış düşüncesi var. Bu doğru değil. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fayı daha hızlı hareket ettiği için daha çabuk stres biriktiriyor. Kırılma süreleri daha yeni o yüzden insanlar tarih kayıtlarında bu depremleri daha sık gördüğü için adeta yalnızca buralarda deprem varmış gibi. Hayır bunların hareketleri daha küçük olduğu için kırılma, büyük deprem üretme süreleri bin, bin 500 sene gibi aralıklarla oluyor.”

“Kırılan fayın boyu 100 kilometre olursa 7’den büyük deprem üretir”

Karadeniz’de meydana gelen son depremin düşey yönlü bir deprem olduğunu hatırlatan Hakan Kutoğlu, sonraki süreçlerde büyük deprem olup olmama olasılığını ise şu şekilde değerlendirdi:

“Son deprem de yapıya göre açılma yada bindirmeden kaynaklı düşey yönlü bir deprem. 4,5 büyüklüğünde bir deprem. Buralarda daha büyük deprem olur mu? Onun için fayların boyunu bilmemiz gerekir. Kırılan fayın boyunu bilmemiz gerekir. Boyu 100 kilometre civarında olursa 7’den büyük deprem üretir. Buradaki fay ileride daha büyük deprem üretir mi? Bunu söyleyebilmek için fayın boyunu bilmemiz gerekir. Bunun için de daha ileri incelemelere ihtiyaç var. Eğer 30-40 kilometre büyüklüğünde bir faysa 6-7 arası deprem üretir.”

“Depreme yakalanma, zarar görme riskimiz var”

Kutoğlu, Türkiye’de henüz yeterli biçimde ortaya konulmamış fay sistemlerinin olduğunu ifade etti. Ev alacak yada ev yaptıracak kişilerin geliştirilen ücretsiz “Deprem Riskim” uygulamasıyla zemin kontrolü yapabileceğini ifade eden Kutoğlu, geliştirdikleri bu uygulamanın da tamamen ücretsiz hizmet verdiğini söyledi. Kutoğlu, “Şunu görüyoruz ki artık bildiğimiz yerler var. Türkiye’de henüz yeterli biçimde ortaya konulmamış, üstünde çalışılmamış fay sistemleri de var. Dolayısıyla bizim Türkiye’de nerede olursak olalım bir biçimde depreme yakalanma ihtimalimiz var. Zarar görme riskimiz var. Dolayısıyla bizim o zaman deprem ne zaman olacak yerine tedbirimizi almamız lazım. İnsanlar yeni ev alırken yada yeni ev yaparken deprem hususlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Biz bu maksatla geçtiğimiz yıllarda hiçbir ücret talep edilmeden herkese açık mobil yazılım geliştirdik. Isimi deprem riskim” diyerek ifade etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.