Zonguldak’ta Konserveden Zehirlenen Çiftin Tedavisi Devam Ediyor

Zonguldak'ta yedikleri konserveden zehirlenen çiftin doktoru, hayatı tehlikeyi atlatabilirlerse ayağa kalmaları 6 ay da 1 yıl da sürebilir dedi.
Zonguldak’ta Konserveden Zehirlenen Çiftin Tedavisi Devam Ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zonguldak’ta yaşana Zuhriye ve Ramazan Yıldız çifti, yedikleri konserveden bulaştığı düşünülen ‘Clostridium Botulinum’ (Sinir sistemine saldıran zehirli ve ölümcül olabilen bakteri) toksini nedeniyle felç oldu. Yoğun bakımdaki tedavisi devam eden çiftin sağlık durumu ile ilgili olarak Doç. Dr. Özcan Pişkin açıklamada bulundu. Bilinçlerinin açık olduğunu söyleyen Pişkin, “Tüm fonksiyonları felç durumda. Hayati tehlikeyi atlatabilirlerse ayağa kalkmaları 6 ay da 1 yıl da sürebilir.” dedi.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı olan Kayıkçılar köyünde yaşayan Zuhriye ve Ramazan Yıldız çifti, geçtiğimiz hafta evde bulunan konserveyi yedikten sonra zehirlendi. Ramazan Yıldız hastaneye kaldırıldıktan bir gün sonra, eşi Zuhriye Yıldız da hastaneye kaldırıldı. Yapılan testler sonucunda, nadir görülen ‘Clostridium Botulinum’ bakterisi sebebiyle zehirlendiği tespit edilen Yıldız çifti için, Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden gönderilen, ‘Clostridium Botulinum’ bakterisine karşı antitoksinlerle enjekte edildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ NUMUNE ALDI

BEÜ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Pişkin, iki hastanın da tedavisine devam edildiğini, tüm fonksiyonlarının şu anda felç durumda olduğunu belirtti. İl Sağlık Müdürlüğü’nün evdeki konserve ve diğer yiyeceklerden aldığı numunelerin Sağlık Bakanlığı’na gönderildiği ve gelecek rapora göre bakterinin hangi yiyecekten bulaştığının ortaya çıkacağı öğrenildi.

  • doktor
  • hasta
  • hastane
  • zonguldak
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.