adplus-dvertising

Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası’nın tarım bankacılığı alanındaki yeni stratejisi ‘Tarım Ekosisteminin Finansmanı’ kapsamında sunduğu yeni kredileri tanıttı. Çakar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faiz desteği sağlanacak 6 yeni ürünle üreticinin destekleneceğini bildirdi. Öte Yandan kadın ve gençlere özel 10 sene vadeli ucuz kredi verileceğini duyurdu.
Takip et
Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tarım bankacılığı alanındaki yeni kredi ürünlerine ve Tarım Ekosistemine yönelik sağlayacakları katkılara dair açıklamalarda bulundu.

Alpaslan Çakar “Ziraat Bankası’nın kuruluşundan bugüne kadar tarımın çehresinin her yönüyle değiştiğini, ihtiyaçların arttığını, yeni gereksinimlerin ortaya çıktığını ama Ziraat Bankası’nda ülke tarımının verimliliğine, karlılığına, imalatın sürdürülebilirliğine ve geleceğine gereken finansal desteğin verilmesi misyonu hiç değişmedi” şeklinde konuştu.

Alpaslan Çakar konuşmasında, “Covid 19 pandemisi, tarımın ülkelerin geleceğinde ne kadar mühim olduğunu, gıdaya yeterli erişimi olmayan ülkelerin nelerle karşı karşıya kalabileceğini hepimize çok net olarak gösterdi. Şu açık ki, güvenilir ve sürdürülebilir gıdaya, kullanılabilir su kaynaklarına ve enerjiye sahip olan ülkeler, dünyanın geleceğinde söz sahibi olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri üzere tarım, ülkeler için en az savunma sanayisi kadar mühim bir sektördür” şeklinde konuştu.

Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!

KREDİ KULLANIMI 120 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

Alpaslan Çakar “Biz daha fazla üretmek zorundayız. Bizim bir karış tarım arazisini boş bırakacak lüksümüz yoktur. Daha çok çalışmak, üretmek ve ülke tarımını ileriye taşımak zorundayız. Mekanizasyona ve teknolojiye erişimi, hammadde üreten yapıdan katma kıymetli ürünlere geçişi hızlandırarak, verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirlik için işletmelerimizi ölçek ekonomisine uygun boyuta taşımalı, beraber iş yapma kültürünü yaygınlaştırmalıyız. Biz tarım sektörünün imalat potansiyelini biliyor, finansmanın ana bankası olarak ülke tarımının geleceğine inanıyoruz. Bu inanç ve güven doğrultusunda tarımsal üreticilerimize kullandırdığımız kredileri 120 milyar TL’nin üstüne taşıdık. Kredi kullanan üretici sayımızı 732 binin üstüne çıkardık. Tarım sektörü, kurumsal nakit kredi portföyümüzde yüzde 20 ile en yüksek paya sahiptir. Öbür bir deyişle tarım, Ziraat Bankası’nda her zaman birinci sıradadır ” şeklinde konuştu.

Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!

TARIM KREDİLERİNİN YÜZDE 32’SİNDE SIFIR FAİZ

Faiz destekli tarım kredilerine ayrı bir başlık açılması gerektiğini söyleyen Alpaslan Çakar, “Kullandırdığımız tarım kredilerinin ortalama 100 milyar TL’lik kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığımızın faiz desteği verdiği kredilerden oluşmaktadır. Bu kredilerin 32 milyar TL’lik kısmında faizin hepsi üretici ismine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Yani üreticinin faiz gideri sıfırdır. Ortalama 23 milyar TL’lik kısmında üreticiye yansıyan faiz oranı senelik yüzde 0,1-5 arasında; 43 milyar TL’lik kısmında ise senelik yüzde 5-10 arasındadır” şeklinde konuştu.

Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!

TAKİBE DÜŞEN KREDİLERE TEDBIR

Ziraat Bankası’nın tarım kredilerinde takip (NPL) oranının yüzde 0,82’ye gerilediğini söyleyen Alpaslan Çakar, Kredi borçları bir biçimde takip hesaplarına intikal etmiş olan üreticilerimize sunduğumuz faizsiz olarak defaten ödeme ve faizsiz olarak taksitlendirme çözümlerinin üreticiler tarafından yoğun alaka gördüğünü, bu uygulamalarla takipteki tarım kredilerinin hem tutar hem de oran olarak azaldığını, maksatlarının tarım kredilerini takibe düşmeden yönetmek olduğunu ifade etti.

YENİ STRATEJİ ‘TARIM EKOSİSTEMİNİN FİNANSMANI’

Tarım bankacılığı alanındaki yeni stratejilerinin “Tarım Ekosisteminin Finansmanı” olarak açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Çiftçilerin, tarımsal imalata yönelik girdi üreten ve tedarik edenlerin, üretici örgütlerinin, tarım ürünlerini depolayan, satan, işleyen, satışına aracılık eden tüccarların, sanayicilerin, esnafın, ürünleri nihai tüketicilere ulaştıran toptan ve perakende satıcıların, enerji üretenlerin, veri, yazılım, teknoloji geliştiren ve sunan firmaların ve strateji yapıcılarının, tarım ekosistemini yarattığını; bu ekosistemdeki bütün oyuncuların karşılıklı olarak ve birbirinden ayrılmaz bir tüm halinde etkileşim içinde olduklarını; Ziraat Bankası’nın bütün tarafları kapsayan ve finansal ihtiyaçlarına yanıt verecek bir stratejiyle tarım ekosisteminin ayrılmaz bir parçası ve bu ekosistemin finansmanının ana bankası olmayı sürdüreceğini söyledi.

Ziraat Bankası düşük faizle kredi verecek!

Yeni tarım bankacılığı stratejilerini sürdürülebilir finansman, ulaşılabilir finansman, çözüm odaklılık ve kuvvetli iletişim temeline dayandırdıklarını ifade eden Çakar, “Gençleri ve kadınları da tarımsal ekosisteme dahil ederek, bu temelin üstüne katma kıymetli imalatı ön plana çıkaran, tarım ürünleri fiyat oluşumuna ve istikrarına katkı sağlayacak, tarımsal okuryazarlığı ve tarım girişimciliğini, kooperatifçiliği, tarım ve sanayi entegrasyonunu, dijital tarım bankacılığını geliştirecek ürünler inşa edeceğiz. Tarımın bütün taraflarıyla işbirliği fırsatlarını kollayacağız ve geliştireceğiz.
Bizim temel hedefimiz tarımda imalatı, verimliliği, karlılığı ve sürdürülebilirliği artırmaya yönelik finansal enstrümanlarla üreticilerimizi desteklemektir. Bugün uygulamaya koyacağımız gerek yeni kredi ürünleri, gerekse yenilenen tarım ürünlerimizle yeni stratejimizi uygulamaya alıyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de yeniliklerimizle üreticilerimize daha iyi hizmet vermeye ve onları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kuvvetli biçimde desteklemeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda hazırladığımız yeni tarım stratejimizin ve yeni kredi ürünlerimizin tarım sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.