Zipline nedir? Türkiye’de zipline nerelerde yapılıyor?

Survivor 2020’in sıkı takipçileri ”Survivor Zipline nedir? diye merak etti. Ekstrem sporlar arasında yer alan zipline son yıllarda gençler arasında oldukça popüler. Zipline sporu genellikle doğayla iç içe olan tesislerde camping ve mesire yerlerinde yapılır. Oldukça zevkli bir spor olan zipline ile hem doğanın güzelliğini yaşıyorsunuz hem de heyecanı. İstanbul’da bazı doğa sporları merkezlerinde bulunan zipline, günlük olarak hayatın stresini atmak isteyenler için birebir. Peki, zipline nedir? Türkiye’de zipline nerelerde yapılıyor? İpte kayma da denilen zipline yapmak için neler gerekli, dünyada zipline için gidilecek yerler ve ayrıntılar haberimizde…

İpte kayma yaygın olarak bilinen zipline yüksek bir noktadan daha alçak bir noktaya gerilen çelik halat ya da iplerle kayma sporudur. Zipline sporunda yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtası ile emniyet kemeri giyerek (koşum, harness,) kendi ağırlığınızla ve yerçekimi yardımıyla kayılır.

Tekerlekli bir makara çelik halata bağlanarak hızlanma sağlanır. 300 – 400 metrelik bir zipline hattında yaklaşık saate 50–60 km hıza ulaşılır (Bu hız zipline hattının eğimiyle doğru orantılıdır). Hattın sonunda yaylı bir fren sistemi veya otomatik fren sistemi yardımıyla durdurma sağlanır.

Dünyanın en uzun, en yüksek ve en hızlı zipline’i Güney Afrika’dadır. Yüksekliği 280 m., uzunluğu 2 km, en yüksek hızı saatte 160 km’dir. Türkiye’nin en büyük zipline parkuru Antalya`nın Kemer ilçesine bağlı Göynük Kanyonu’da bulunur. Toplam 1 km’lik parkur 4 ayrı hattan oluşuyor.

Zipline (ipte kayma) nedir?

Zipline olarak da bilinen ipte kayma, yüksek bir noktadan daha alçak bir noktaya gerilen çelik halat ya da iplerle kayma sporudur. Tekerlekli makaralara bağlanan çelik halatlar kaygan yapıları ile sporcuların aşağıya doğru kaymasına yardımcı olur. Çıkış ve varış noktaları arasına kurulan sistemin güvenli olabilmesi için son derece kaliteli materyallerin kullanılması gerekir.

İpte kayma hatları farklı uzunluklara sahiptir. Sporcular kısa, orta ve uzun hatlardan istediklerini tercih ederek adrenalin dolu dakikalar yaşayabilir. 50-100 metre arasında değişen parkurlar kısa, 100-250 metre arasındaki hatlar orta, 250 metreden 3 kilometreye kadar olan hatlar ise uzun parkur olarak tanımlanır. Uzun hatlarda genellikle geçiş ünitelerine de yer verilir. Orta uzunluktaki parkurlar en sık tercih edilen parkurları oluşturur.

Sporcuların kontrollü bir iniş yapmasına yardımcı olmak amacıyla varış noktalarında yay sistemleri bulunur. Hızı yavaşlatan ve sporcuları durduran yay ve fren sistemlerine güvenlik açısından da mutlaka yer verilmesi gerekir.

İpte kayma nasıl yapılır?

Güvenlik ekipmanları ile donatılan sporcular yüksek bir noktadan alçak bir noktaya doğru halat üzerinde kayarak ilerler. Doğal ve yapay hatlar değişen yüksekliklere sahiptir. Doğal hatlar; vadiler, kanyonlar, tepeler ve dağlık araziler arasında kurulur. Ağaçlık alanlar ise en sık tercih edilen doğal hat alanlarıdır. Ahşap platformlar ağaç gövdelerine konumlandırılarak bu hatlar pratik bir şekilde oluşturulur. Yapay zipline hatları ise daha düşük yükseklikler arasında kurulur. Özellikle yükseklik korkusu olanlar bu yapay hatları tercih edebilir. Ahşap ve çelik platformlar, beton yapılar ve çatılar arasına çelik hatlar gerilerek bu parkurlar oluşturulur.

İpte kayma için gerekli malzemeler

Metrelerce yüksekte gerçekleştirilen ipte kayma sporunun güvenli bir hale gelebilmesi için birtakım ekipmanlar kullanılması gerekir. Hem sporcuların kullandığı ekipmanların hem de kurulan sistemin standartları karşılaması ve kaliteli materyallerle üretilmesi şarttır. İpte kayma hizmeti veren özel kuruluşlar sporcular için tüm bu ekipmanı sağlar.

Emniyet Kuşamı
İpte kaymayı yapacak olan sporcuların öncelikle bu emniyet kuşamını giymesi gerekir. Bacaklar ve bel destekli kuşamlar oturak benzeri bir yapıya sahiptir. Bu sayede oldukça rahat olan emniyet kuşamları düşmelere karşı da önlem olarak kullanılır. Omuz, bacak ve bel kısımları ayarlanabilen kuşam parçaları karabinalar yardımıyla birbirine bağlanır.

Kask
Her ekstrem sporda olduğu gibi olası tehlikelere karşı sporcuların mutlaka kask kullanması gerekir. Ekipmanlar ne kadar dayanıklı ve sağlam olursa olsun olası düşme durumlarına karşı kasklar ekstra koruma sağlar.

Çelik Halatlar
Yüksek ve alçak noktaları birbirine bağlayan çelik halatlar genellikle paslanmaz krom ya da galvanizli olmak üzere iki materyalle üretilir. Taşıyıcılar arasına gerilen çelik halatlar son derece dayanıklı olup yüksek ağırlıkları kaldırabilir.

Uzatma Halatı
Çelik halatlar üzerinde ilerleyen sporcuların sabit bir şekilde durabilmesi için uzatma halatları kullanılır. Karabinalar yardımıyla makara ve sporcular arasında bağ oluşturan uzatma halatları, dış etkenlere karşı dayanıklı materyallerle üretilir.

Makara
Sporcuların çelik halatlarda aşağı doğru kaymasını sağmayan mekanizma makaralardır. Zipline hatlarında genellikle çift rulmanlı makaralar kullanılır.

Emniyet Sistemi
Sporcuların varış noktasına yakınken yavaş yavaş durmasını sağlayan fren ve emniyet sistemi bulunur. Hız azaltıcı bu sistem sayesinde sporcular güvenli bir şekilde durabilir.

Karabina
Hat ve sistem üzerindeki tüm parçalar çelik ve kilitli karabinalarla birbirine bağlanır. 50 kn’ye (1 kilonewton yaklaşık olarak 100 kilograma denk gelir) kadar taşıma kapasitesi bulunan karabinalar kilitli oldukları takdirde güvenlidir.

Zipline nedir? Türkiye’de zipline nerelerde yapılıyor?

Zipline ne zaman yapılır?

İpte kayma genel olarak her mevsim yapılabilen bir aktivitedir. Bununla birlikte, zipline platformları genellikle yaz mevsimlerinde kurulur. Özellikle tatil beldelerinde bulunanlar yaz boyunca bu sporu yapabilir.

Türkiye’de zipline nerelerde yapılıyor?

Ilgaz Dağı, Çankırı

Ilgaz Dağı’nda bulunan zipline hattı Türkiye’nin en uzun hattıdır. 640 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğinde olan ipte kayma hattı Kadıntepe Tabiat Parkı içinde bulunur.

Tortum, Erzurum

Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Gölü üzerinde bir zipline hattı bulunur.

Artvin, Çoruh Nehri

Artvin’de, Borçka Barajı gölünün iki yakası arasına 35 metre yükseklikte kurulan, 385 metre ile bölgenin en uzun hattında zipline yapan yerli- yabancı turistler, büyük heyecan yaşıyor.

Ayder Yaylası, Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi ve dünyaca ünlü turizm merkezlerinden Ayder Yaylası’na gelen tatilciler, “zipline”nin tadını çıkarırken adrenalin dolu dakikalar yaşıyor. İşletmeler, 75 metre yükseklikte, 160 metre uzunluktaki alanda müşterilere hem doğal güzellikleri yukarıdan görme imkanı sunuyor.

Zipline nedir? Türkiye’de zipline nerelerde yapılıyor?

Dünyada En İyi İpte Kayma Rotaları

Dünyanın pek çok noktasında, bu deneyime yeşil ve mavinin eşlik ettiği sayısız rota bulunur.

Jebel Jais, Birleşik Arap Emirlikleri
Dünyanın en uzun ipte kayma hattı Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alır. 2830 metre uzunluğundaki ve 1680 metre yükseklikteki parkur, Jebel Jais Dağı üzerinde bulunur. Dağlık arazi üzerinde gerçekleştirilen ipte kayma aktivitesi yaklaşık olarak 3 dakika sürer.

Bu eşsiz macerayı yaşamak istiyorsanız, Jebel Jais Dağı’na 2 saat uzaklıkta bulunan Dubai Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

İspanya/Portekiz
Dünya üzerinde iki ülkeyi birbirine bağlayan tek zipline hattı İspanya’daki Sanlucar de Guadiana ve Portekiz’deki Alcoutim bölgeleri arasında bulunur. İki bölgeyi birbirinden ayıran Guidiana Nehri üzerinde kurulu hat 720 metre uzunluğundadır. Uluslararası ipte kayma parkuru olan bu özel hat hat 100 metre yükseklikten başlayarak 15 metreye kadar düşer.

Unutulmaz bir deneyim vadeden parkura, Madrid Barajas Havalimanı’ndan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eiffel Kulesi, Fransa
Kalıcı olmasa da her yaz geçici olarak Eiffel Kulesi’ne zipline hattı kurulur. Sporcular, saatte yaklaşık 88 km hızla giderek birkaç dakika içinde tüm tarihi yapıyı kuş bakışı izleyebilir.

Yaz mevsiminde hem şehri keşfetmek hem de bu heyecanı yaşamak isterseniz, uçuş detayları için Paris uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kronplatz, İtalya
İtalya’nın en uzun hattı Kronplatz’da bulunur. 100 metre yükseklikte, saatte 80 km hızla ilerleyen sporcular adrenalinin doruklarına çıkabilir.

Orman örtüsü üzerinde ilerleyen hattıyla ün kazanmış olan bölgeye, Venedik Marco Polo Havalimanı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Stoderzinken, Avusturya
İki bölümden oluşan zipline hattı Stoderzinken Dağı’nın zirvesinden başlayıp Gröbming şehrinde son bulur. 150 metre yükseklikte bulunan bu hattı kullanan adrenalin tutkunları saatte maksimum 115 km hızla ilerler.

İpte kayma ile birlikte farklı ekstrem sporların da yapılabildiği Stoderzinken’e Viyana Havalimanı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı