Zincir marketlerde kurban kesimi için uyarı! “Kurban değildir”

TÜRKİYE Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları zincir market ve AVM’lerin kampanyasına karşı uyardı. İşte Yardımcı’nın ‘O kurbanlar kurban değildir’ demesinin sebebi…
Takip et
Zincir marketlerde kurban kesimi için uyarı! “Kurban değildir”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi konuştu. Kurban bayramında kimsenin sıkıntıya girmeyeceğinin müjdesini paylaşan Yardımcı, fiyatalar konusunda provokatörlere fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Hayvan başına tespit edilen fiyatlarının önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyleyen Yardımcı, “Biz Antalya olarak Türkiye olarak gerekeni söyleyeceğiz. Vatandaşımız şimdiden kurbanını alacaksa alsın fiyat değişmez. Bazı esnaflarımız kurbanları alıp kesip parçalayıp veriyorlar. Bunlar işinin ustası oldu. Kimse korkmasın alsın kurbanını” sözlerine yer verdi.

“Bu kurban olmaz”
Her sene AVM ve zincir marketler tarafından yapılan kurban kampanyalarını eleştiren Yardımcı, “Bana nerede kestiklerini, nasıl kestiklerini ispatlasınlar. Ben bir oda başkanı olarak değil bir vatandaş olarak gene söylüyorum. Ben konuştuklarımın arkasındayım. 5 bin adet kurban alan bir şirket nerede kesiyor bunu? 10-15 gün önce kesip de depolara doldurup, vatandaşa sabah 09.00’da göndermesinler. Bu kurban olmaz. Zaten bakarsanız marketlerin çoğu yabancı menşei. Biz Avrupa’da gidiyoruz Paskalya bayramında Müslümanların bir şeyini tanıtıyor muyuz? Yahut bayramlarına müdahale ediyor muyuz?” açıklamasına yer verdi.

Zincir marketlerde kurban kesimi için uyarı! “Kurban değildir”

“İstedikleri yere beni şikayet etsinler”
Kurbanın mühim olduğunun altını çizen Yardımcı, “Devletimiz buna bir önlem alması lazım. Bunu ticarete döktüler. Ben diyorum 1 lira 5 lira fark fazla olsun kendi esnafımızdan alın. Marketler her şeyi iki katına satıyor. Ben, esnaf olarak buna karşıyım. İstedikleri yere beni şikayet etsinler. Bizim devletimizin önünde boynumuz kıldan incedir. Kimsen korkmuyoruz. O kurbanlar kurban değildir. Bunu Diyanet İşleri Başkanımızın da söylemesi lazım. Gününden önce kesilen kurban, kurban değildir. Bizim esnafımız kurbanı geçen yıl canlı olarak 25 liraya verdi onlar 50 liraya verdi” şeklinde konuştu.

“Aşırı bir zam gelirse ben şikayet edeceğim”
AVM ve zincir marketlerin denetlenmesi gerektiğini söyleyen Yardımcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Avrupa’da AVM’ler yalnızca giyim mamullerini satıyor. Türkiye’de bir tek adam satmıyorlar. Dinimize bayramımıza sahip çıkalım. Tavuk etinde şu anda fazla bir zam yok. Evet, tavukçular aşırı bir zam yaparsa ben Ticaret Bakanlığına şikayet ederim. Ben vatandaşın da başkanıyım kasapçıların da başkanıyım. Aşırı bir zam gelirse ben şikayet edeceğim.”

“Biz bugüne kadar fırsatçılık yapmadık. Zam da yapmadık. Şu ana bir tek kanatta bir fiyat artışı var. Et ucuz mu? Ucuz. Tavuk ucuz mu? Ucuz. Zam olursa ben deşifre ederim. Şu anda kimse korkmasın. Fırsatçılığa izin vermeyiz. Ben esnafa müşteriyi kandıramayacaklarını söylüyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.