Zihinsel engelli kız tecavüz sırasında bağırmadı diye “iyi hal” indirimi verildi!

ANKARA’da 6 kişi 14 yaşındaki zihinsel engelli B.K.’ye tecavüz etti, hortumla dövdü. Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık avukatı ‘Bağırmadı, tecavüz yoktur’ diyerek savunma yaptı. Mahkeme sanık için iyi hal indirimi yaptı.
Takip et
Zihinsel engelli kız tecavüz sırasında bağırmadı diye “iyi hal” indirimi verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da hafif oranda zihinsel engeli bulunan ve özel eğitime devam eden 14 yaşındaki B.K., hurdacılık yapan babası ve anneannesi ile Ankara’da bir gecekonduda yaşıyordu. 3 Nisan 2019 tarihinde marketten eve dönerken, aynı mahallede yaşayan yaşları 18’den küçük 5 kişi tarafından yolu kesildi.

Metruk binada 6 kişi tecavüz etti

Hürriyet’in haberine göre, zorla marketin arka tarafından bulunan metruk bir binaya götürüldü. Kız çocuğu burada, aralarında 18 yaşından büyük Süphan E.’nin de bulunduğu 6 kişinin toplu tecavüzüne uğradı. B.K. ifadesinde, zanlıların kendilerine sırayla Tecavüz ederek, “çeşme hortumu” ile dövdüklerini öne sürdü.

Uykusunda sayıkladı, annesi ortaya çıkardı

Olayın sonrasında eve dönen B.K. önce kimseye bir şey anlatmadı. Ama akşam uyurken, sayıklama başladı. Anneannesi vaziyeti fark ederek, sorması üstüne B.K. yaşadıklarını anlattı. Anneanne Hanife T. vaziyeti, baba Veysel K. ile paylaştı. Babanın, şikâyeti üstüne zanlılar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı.

Tecavüzcünün DNA’sı atletinde bulundu

Alınan raporlarda, şüpheli Süphan E.’nin DNA’sı B.K.’nın giymiş olduğu atletin üstünden belirlendi. Yapılan teşhislerin sonrasında savcılık yaşı 18’den büyük Süphan E. hakkında “Çocuğun özellikli cinsel istismarı” suçundan Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, yaşı 18’den küçük öbür 5 şüpheli hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açtı.

Kız ilişki teklif etmişmiş de kabul etmemişmiş…

Sanık Süphan E., savunmasında suçlamaları reddederek, B.K.’nin kendisine para karşılığı cinsel ilişki teklif ettiğini fakat kendisinin kabul etmediğini öne sürdü. Sanık avukatı savunmasında ‘Kız bağırmamıştır, bu vaziyette tecavüz yoktur’ iddiasında bulundu.

Mahkeme iyi hal indirimi yaptı

Davaya bakan Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Eylül tarihinde Süphan E. hakkında ‘çocuğun özellikli cinsel istismarı’ suçundan 36 sene hapis cezası verdi. Fakat mahkeme, ‘duruşmadaki tutum ve davranışlarını’ gerekçe göstererek, sanık hakkında iyi hal indirimi uygulayıp verilen cezayı 30 seneye düşürdü.

Mağdur kızın avukatı kararı temyize götürdü

Mağdur kızın avukatı Esra Nur Saraçoğulları Özbey, mahkemenin iyi hal indirimi yapması kararına ilişkin istinaf müracaatında bulundu. 19 Kasım tarihli itirazında Avukat Özbey, mahkemenin sanığa alt sınırdan ceza verdiğini ve indirim yaptığını söyleyerek, “Engelli bir çocuğun birden çok kişi tarafından alıkonularak ve tehditle istismarı söz konusudur. Bu koşullar altında alt sınırdan uzaklaşılması ve hiçbir nedenle indirim uygulanmaması lazım. Sanığın adli sicil kaydı incelendiğinde, 2013 tarihinde çocuk mahkemelerinden başlayarak devamlı suç teşkil eden eylemlerinden dolayı yargılama geçirdiği ve ceza aldığı görülmektedir. Sanık hakkında yerel mahkemenin neye dayanarak indirim uyguladığı konusu bir muammadır ve hukuka aykırıdır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.