Zenginler, BAE’de lüks otelde aşı oluyor!

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gelen bir dizi iş insanı ve politikacı, kraliyet ailesiyle kurduğu sıkı bağlantılar aracılığıyla kendi ülkelerinin karantina yasaklarını ihlal ederek ve yaş sırası beklemeden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı oldu.
Takip et
Zenginler, BAE’de lüks otelde aşı oluyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Financial Times’ın haberine göre, İngiltere hükümetinin eski ekonomi danışmalarından ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jimmy Goldsmith’in oğlu Ben Goldsmith, Aralık ayında İngiltere’de daha sıkı koronavirüs tedbirlerinin uygulanmasından hemen önce petrol zengini Körfez ülkesine gittiğini ve makul bir biçimde BAE’de kalmaya karar verdiğini belirtti.

‘BAE İSTEYEN HERKESİ AŞILIYOR’

Bununla beraber Goldsmith ve eşi, Abu Dabi’nin iktidardaki hanesinin bir mensubunun daveti üstüne BioNTech/Pfizer aşısını yaptırdı. Goldsmith yaptığı açıklamada, “Niyetimiz asla burada aşı olmak değildi. Fakat, fırsat kendini gösterdiğinde minnetle yaptırdık. BAE, isteyen herkese aşı yapıyor. Biz yalnızca uygun zamanda uygun yerde olduğumuzu gördük” ifadelerini kullandı.

Öbür taraftan, 10 milyonluk bir nüfusa sahip BAE, 6 milyondan fazla vatandaşına aşı uygulayarak dünyanın en hızlı aşılama programlarından birine yön verdi. Öte Yandan Çin’in Sinopharm aşısı için 3. aşama klinik denemeleri yürüten ve bu aşıyı imal etmeyi planlayan BAE, bütün vatandaşlarını aşılamak için yeterli tedariğe sahip.

AŞI TURİZMİNİN MERKEZİ OLMASI BEKLENİYOR

Uzmanlar, bu sebeple bir noktada BAE’nin bir aşı turizmi programı düzenlemesini bekleniyor, fakat şu an için BAE vatandaşı olmayan ancak kraliyet ailesi ile iyi bağlantıları olan zenginlere ve politikacılara aşı uygulanıyor.

BAE içinde sadece kıdemli memurlar ve kraliyet üyeleri, dışarıdan gelenler için güvenli Bir uygulama sağlayabilir. FT, ülkede bu konuyla ilgilenen üç kişi olduğunu bu taktik ile ilgili bilgi sahibi olan üç kişi söylendi.

Bu kapsamda, küçük bir SoftBank yöneticisi grubunun yolculuk ile ilgili doğrudan bilgi veren iki kişi aracılığıyla Ocak ayında Londra’dan BAE’ye gittiği ifade edildi. Grup mensupları, bankanın “Hayal Kuvveti ve Öngörü Fonu’nu yöneten Rajeev Misra ile beraber aşı oldu. Fakat, SoftBank konuyla alakalı yorum yapmayı reddetti.

Bununla beraber, SoftBank’ın “Hayal Kuvveti ve Öngörü Fonu”, Abu Dabi’nin finansal merkezinde bir yere sahipken, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Kamu Finansmanı Fonu’na, ciddi yatırım yapan yapan kurumlar arasında yer alıyor.

Öte yandan, Abu Dabi memurları, emirlik ile çalışan ve yerleşik olmayan seçilmiş bir grup girişimciye de aşı sağladı. BAE, İtalya merkezli bir petrol ve doğalgaz şirketi olan Eni’nin CEO’su Claudio Descalzi ile beraber bazı çalışanlarını da Pfizer/BioNTech aşısıyla aşıladı.

Abu Dabi’de yerleşik olmayan bu kişilerin aşılanmasına yardım eden ve adını vermek istemeyen bir yetkili, “Onları aşılatmak çok daha güvenli. Bunu başarmak kolay, yalnızca birkaç gün sürüyor” ifadelerini kullandı.

‘EMİRLERİN KENDİ AŞI ZULALARI VAR’

Öte yandan, zengin aşı tatilcilerinin BAE’ye kimsenin dikkatini çekmemek için özel jetleriyle geldiği ve lüks otellerde kaldığı söylendi. Lüks otellerden birinin yöneticisi, “Bağlantıları olan insanlar buraya geldiler ve aşıları oldular. Emirlerin kendi aşı zulalarına erişimleri var” şeklinde konuştu. Bununla beraber BAE’nin zengin yabancılara aşı sağlaması bazı ülkelerde tepkiye neden oldu.

Daha önce Kanada’nın en büyük emeklilik fonunun başkanı olan Mark Machin, aşı olmak için Kanada’nın tecrit tavsiyesine aykırı olarak BAE’ye gittiğinin ortaya çıkmasının sonrasında istifaya çağrılmış, İspanya Kralı Felipe’nin iki kız kardeşi, yerel medyanın Abu Dabi’de aşıyı yaptırdıklarını bildirmesinin sonrasında, ülkesinde tepkiye maruz kalmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.