adplus-dvertising

Zelenskiy’den ‘Ukrayna toprak vermeli’ imasında bulunan Kissinger’a tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Ukrayna’nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeli” imasında bulunan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in sözlerine tepki gösterdi.
Takip et
Zelenskiy’den ‘Ukrayna toprak vermeli’ imasında bulunan Kissinger’a tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Davos Zirvesinde “Ukrayna’nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini” ima eden eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’e tepki gösterdi. “Dünyanın Ukraynalıların cesaretine hazır olmadığı gün yüzüne çıktı” diyen Zelenskiy, “24 Şubat’ta her şeyin nasıl başladığını hatırlayın, dünyadaki birçok kişi Ukrayna’nın büyük çaplı bir savaşa dayanabileceğine bile inanmadı. Neden böyleydi? Çünkü devletimizin potansiyelini değerlendirirken şüphe duyan bütün bu insanlar yanıldıkları için değil, birçoğu Ukrayna’yı hesaba katmak istemedikleri için bu şekilde oldu. Ukrayna’yı hesaba katmak gibi bir alışkanlıkları yoktu” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy’den ‘Ukrayna toprak vermeli’ imasında bulunan Kissinger’a tepki

Zelenskiy, “Rus devleti ne yaparsa yapsın, her zaman ‘çıkarlarını dikkate alalım’ diyen birileri var. Bu sene Davos’ta oldu, binlerce Rus füzesinin Ukrayna’yı vurmasına, on binlerce Ukraynalı öldürülmesine, Bucha ve Mariupol vs. yıkılan kentlere ve Rus devletinin öldürdüğü, işkence ettiği, tecavüz ettiği ve aşağıladığı kamplarına karşın. Rusya, bütün bunları Avrupa’da yaptı. Ama gene de Davos’ta Kissinger, derin geçmişten çıkıyor ve Ukrayna’nın bir parçasının Rusya’ya verilmesi gerektiğini belirtiyor. Böylece Rusya, Avrupa’ya yabancılaşmayacak” şeklinde konuştu.

Zelenskiy’den ‘Ukrayna toprak vermeli’ imasında bulunan Kissinger’a tepki

“Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 gibi görünüyor”

Kissinger’in görüşlerini 1938’de Nazi Almanyasının yatıştırılmasına benzeten, 1938’de İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya tarafından imzalanan, Nazi Almanyasının Çekoslovakya’nın batısındaki toprakları ilhak etmesinin yolunu açan Münih Anlaşması’na atıfta bulunan Zelenskiy, “Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 gibi görünüyor ve Davos’ta değil, o zamanın Münih’inde bir dinleyici kitlesiyle konuştuğunu sanıyordu. Bu arada 1938 senesinde Kissinger, ailesi Nazi Almanya’sından kaçarken 15 yaşındaydı ve her şeyi mükemmel bir biçimde anladı. Kissinger, o zaman kimseden, kaçmak yahut savaşmak yerine Nazilere uyum sağlamanın lüzumlu olduğunu duymadı” şeklinde konuştu.

Kissinger’ın sözleri

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını Rusya’ya bırakması gerektiğini ima ederek Ukrayna’nın Rusya’nın koşullarını kabul etmesi gerektiğini belirtmişti. İngiliz medyası Kissinger’ın açıklamalarını, “Ukrayna Rusya’ya toprak vermeli” başlığıyla servis etmişti. İngiliz Daily Mail gazetesi, “Henry Kissinger, Ukrayna’ya barış anlaşmasına varmak için Rusya’ya toprak vermesi gerektiğini belirtti” başlığını kullanırken, The Telegraph gazetesi de, “Ukrayna, Rusya’ya toprak vermeli” biçiminde başlık atmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.