adplus-dvertising

Zelenskiy’den AB’ye ‘aday ülke’ statüsü verilmesi kararıyla ilgili mesaj

Bugün Brüksel’deki, AB Liderler Zirvesi’nde, Ukrayna ve Moldova’ya, “Aday ülke” statüsü verilmesi kararıyla alakalı mesaj yayınlayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu anı 30 sene boyunca beklediklerini belirtti.
Takip et
Zelenskiy’den AB’ye ‘aday ülke’ statüsü verilmesi kararıyla ilgili mesaj
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri liderlerinin bugün Brüksel’de gerçekleştirdiği zirvede bu yönde başvurusu bulunan Ukrayna ve Moldova’ya “Aday ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı. Ukrayna tarafından sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de oturuma internet üstünden bağlantı ile katıldı. AB ülkesi liderlerine kararla alakalı duygularını anlatan Zelenskiy, “Devletimizin 30 senelik bağımsızlığı için Ukrayna için en mühim kararlardan biri fakat bu karar yalnızca Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şimdi özgürlüğümüzü ve birliğimizi koruma kabiliyetimizi sınayan Rus saldırıları bağlamında atılabilecek en büyük adımdır. Zirvedeki bütün Avrupa liderlerine teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

“120 gün, 30 sene bekledik”

Zelenskiy bu kararın sonrasında sosyal medya hesaplarından mesajlar yayınlamaya devam etti. Twitter hesabından başka bir paylaşım yapan Zelenskiy, “Avrupa liderlerinin Ukrayna’ya aday ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Komisyonu Başkanı) ve Avrupa liderlerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Geç saatlerde bir başka sosyal medya hesabı üstünden kısa bir görüntülü mesaj daha paylaşan Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine saldırılarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. senesini işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde benzersiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 sene bekledik” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.