adplus-dvertising

Zelenskiy: ‘Rusya’nın yargılanması için özel uluslararası mahkeme kurulmasını görüştük’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Guterres ile Rusya için işlediği suçlar sebebiyle özel bir uluslararası mahkeme kurulması konusunu ele aldık” şeklinde konuştu.
Takip et
Zelenskiy: ‘Rusya’nın yargılanması için özel uluslararası mahkeme kurulmasını görüştük’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın Bucha, Irpin ve Borodyanka şehirleri ziyareti sonrası başkent Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. Görüşmenin sonrasında Guterres ile ortak basın toplantısı düzenleyen Zelenskiy, Guterres’e Rusya’nın ülkesine saldırılarına karşı tutumundan dolayı teşekkür ederek, “Mevcut gerilimin tırmanmasının engellenmesi için çeşitli mekanizmaların devreye alma girişimlerinizi takdir ediyoruz. Barış için bütün şanslar kullanılmalı. Bugün Genel Sekreterin Kiev’e bağlı şehirleri ziyaret ederek Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçlarına bizzat tanık olmasının mühim olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Rusya’nın yargılanması için özel uluslararası mahkeme kurulmasını görüştük”

Rusya’nın işlediği savaş suçları için yargılanması gerektiği yönündeki talebini yineleyen Zelenskiy, Guterres ile yaptıkları görüşmede de bu konuyu ele aldıklarını ifade ederek, “BM İnsan Hakları İzleme Misyonu, Rusya ve Rus ordusu tarafından işlenen bütün suçları belgelemeye devam etmelidir. Gerçek şu ki Rusya, Ukrayna insanlarına ve şehirlerine, Avrupa kıtasındaki 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk defa kötülük ve suç getirdi. Sayın Guterres ile görüşmemizde Rusya için işlediği suçlar sebebiyle özel bir uluslararası mahkeme kurulması konusunu ele aldık” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna, Azovstal’dan insanların tahliyesi için müzakerelere hazır”

Guterres’in bir kaç gün önce Rusya’nın başkenti Moskova’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Azovstal fabrikasına sığınanların tahliyesine yönelik önerisini mühim bulduklarını ifade eden Zelenskiy, “Sayın Guterres’in, Moskova’da, insanlarımızın Mariupol şehrinden özellikle de Azovstal fabrikasından tahliyesi konusunu gündeme getirmesi çok mühim. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Azovstal fabrikasında çatışmaların sona erdiğine yönelik sözlerine karşın burası Rus ordusu tarafından barbarca bombalamalara maruz kalıyor. Ukrayna, Azovstal’dan insanların tahliyesi için acil müzakerelere ve varılan anlaşmaların derhal uygulanmasına hazır. Rusya’nın da bu insanlara insanca muamele edilmesini bekliyoruz. Umuyoruz ki genel sekreterin bu konumu da etkili olacaktır. Buna mümkün olan her biçimde katkıda bulunmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“Mariupol konusunu istişare etmeye devam ediyoruz”

Zelenskiy’in sonrasında söz alan BM Genel Sekreteri Guterres ise, Mariupol şehrindeki tahliyelerin gerçekleşmesi konusunda istişarelerin sürdüğünü belirterek, “Sayın Başkan ve Ukrayna halkı. Size pes etmediğimizi söylemek istiyorum. Yaşam kurtarmak ve insan acısını en aza indirmek için acil pratik tedbirlerin yanı sıra tam bir ateşkes çağrısında bulunmaya devam edeceğiz. Etkili insani koridorlar, yerel çatışmaların durdurulması, siviller ve mağdurlar için güvenli yollar. Bugün Mariupol sakinlerinin bu şekilde bir adıma ihtiyacı var. Moskova’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sivillerin Azovstal’dan tahliye çalışmalarına Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ni dahil edilmesini kabul etti. Bugün Sayın Zelenskiy ve ben bu konuyu münakaşa fırsatı bulduk. Şu anda bu öneriyi uygulamak için yoğun istişareler sürüyor” ifadelerini kullandı.

Rus ordusu Kiev’i vurdu

Rus ordusu, Guterres’in Kiev ziyareti sırasında ise başkenti iki füze ile hedef aldı. Füzelerden birinin sivil bir binanın zemin katına isabet ettiği bildirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.