adplus-dvertising

Zelenskiy: ‘Rus petrolü için kanlı para ödeniyor’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus petrolü almaya devam eden Avrupa ülkelerini eleştirerek, “Rus petrolü kanlı para ile ödeniyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Zelenskiy: ‘Rus petrolü için kanlı para ödeniyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC’ye verdiği röportajında, bazı Avrupa ülkelerine Rus petrolü almaya devam ettikleri için sert eleştirilerde bulundu. Rusya’ya karşı bazı yaptırımları destekleyen fakat şuana kadar petrol satışlarında daha sert tedbirler alınması çağrılarına direnen Almanya ve Macaristan’a yönelik eleştiride bulunan Zelenskiy, Almanya’yı Rusya’nın bu sene 250 milyar pound elde edeceği enerji satışlarına ambargo koyma çabalarını engellemekle suçladı.

Zelenskiy, Rus petrolünü almaya devam eden Avrupa ülkeleri için, “Rus petrolü için kanlı para ödeniyor” ifadelerini kullanarak, “Bazı ortaklarımız, artık bunun farklı bir zaman olduğunu ve bunun artık bir iş yahut para meselesi olmadığını anlıyor. Bu bir hayatta kalma meselesidir” şeklinde konuştu.

Rusya’nın saldırısını geri püskürtmek için Ukrayna’nın yeterince hızlı malzeme alamadığını belirten Zelenskiy, daha çok silah sağlanması çağrısını yineleyerek, “ABD, Birleşik Krallık ve bazı Avrupa ülkeleri yardım etmeye çalışıyorlar ve yardım ediyorlar ama gene de buna daha erken ve daha hızlı ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“On binlerce kişi öldürülmüş olabilir”

Zelenskiy, Rusya’nın saldırıları sebebiyle on binlerce kişinin öldürülmüş olabileceğini düşündüğünü ifade ederek, “On binlerce ölünün yanı sıra birçoğunun da ortadan kaybolduğu bilgisine sahibiz. Belgelerinin değiştirildiğini biliyoruz. Onlara Rus pasaportları verildi ve kimileri kamplara, kimileri başka kentlere olmak üzere Rusya’ya götürüldüler. Kimse bu insanlara ne olduğunu bilmiyor. Kaç kişinin öldürüldüğünü kimse bilmiyor” şeklinde konuştu.

“Barış olasılığı azalıyor”

Zelenskiy, Mariupol ve Bucha kentlerinde Rus birlikleri tarafından sivillere yapılan saldırıların sonrasında Ruslarla barış görüşmeleri olasılığının daha da azaldığını belirterek, “Barış görüşmelerinin imkanları kapanma sürecinde. Bu benimle alakalı değil. Rusya ile alakalı. Bizimle daha çok konuşma şansları olmayacak” şeklinde konuştu.

“Tam ölçekli bir işgal beklemiyorduk”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus ordusu için “savaş suçlusu” nitelendirmesinde bulunan Zelenskiy, Rusya’nın saldırıya başlamasıyla alakalı, “Biz buna izin vermedik ama gerçekleştiğinde tam ölçekli bir işgal beklemiyorduk” ifadelerini kullandı.

”Öldürebilirler ama aynı zamanda ölecekler”

Zelensky, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için ülkenin doğusunun şu anda en zor vaziyette olan bölge olduğunu fakat en kuvvetli birimlerin yoğunlaştığı yer olduğunu söyleyerek, “Bizi yok edebilirler ama biz yanıt vereceğiz. Öldürebilirler ama aynı zamanda ölecekler” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.