adplus-dvertising

Zelenskiy açıkladı! ‘Rus birlikleri Donbass’a saldırıları başlattı’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü Donbass Bölgesi saldırılarına başlandığını belirtti.
Takip et
Zelenskiy açıkladı! ‘Rus birlikleri Donbass’a saldırıları başlattı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 54. Günü sonunda kamuoyuna açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun saldırıları hakkında konuştu. Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları işaret ederek Rusya’nın gelecekte kendi füzelerini üretemeyecek hale geleceğini savunan Zelenskiy, “Rus ordusu, Ukrayna’ya karşı füze saldırılarını yavaşlatmıyor. Uygulanan yaptırımların dahil füze stoklarının eski haline dönmesinin zor olacağını anlamalılar.

İthalat olmadan bunu üretemezler. Yaptırımları bertaraf etmek için aldıkları önlemlere karşı daha sert yaptırımlar uygulandığında Rusya’nın füze kabiliyetlerine dönmesi mümkün olmayacak. Yani şu an Rus füzeleri tek bir şeye yol açar. Rusya’nın kendini füzeleriyle silahsızlandırmasına. Rus silahlarında da benzer bir süreç meydana geliyor.

Yaptırımlar altında yeni toplar, uçaklar, yeni helikopterler ve kruvazörler üretmek Rusya için oldukça güç bir görev olacak” şeklinde konuştu. Rus ordusunun ülkeye füzelerle saldırmaya devam ettiğini söyleyen Zelenskiy, “Bugünkü Lviv, Dnipro ve öbür şehirlere süren Rus saldırıları tek bir anlama geliyor. Bizler, dünya ve tarih Rusya’dan çok fazlasını kazanacağız. Kaybedilen her can, sadece Ukraynalılar ve öbür özgür halkların Rusya’yı nesiller boyu tehdit olarak algılaması için bir kanıt olacak” diyerek konuştu.

“Rus birlikleri Donbass’a saldırıları başlattı”

Daha önce Rus ordusunun özellikle ülkenin doğusuna ve güneyine yoğun saldırı hazırlığında bulunduğunu ifade eden Zelenskiy bu akşamki açıklamasında Rus ordusunun fiili olarak Donbass Bölgesi’ne bu taarruzu başlattığını duyurarak, “Ülkemizin doğusunda ve güneyinde işgalciler eskisinden biraz daha planlı olarak saldırmaya çalışıyorlar. Ana kuvvetlerle buralara girerek ülke savunmasının zayıf bir noktasını arıyorlar. Artık Rus birliklerinin uzun zamandır hazırlandıkları Donbas taarruzuna başladıkları söylenebilir. Bütün Rus ordusunun çok büyük bir kısmı şuanda bu taarruza odaklanmış vaziyette. Donbass’a ne kadar asker sürülürse sürülsün, kendimizi savunacağız, savaşacağız. Ukrayna’ya ait olan hiçbir şeyi vermeyeceğiz. Bütün savaşçılarımıza, Donbass, Mariupol’daki bütün kahraman şehirlerimize ve öte yandan Harkov Bölgesi’ndeki eli silah tutan bütün şehirlerimize minnettarım” ifadelerini kullandı. Zelenskiy sözlerinin sonunda Bulgaristan ve Hırvatistan başbakanlarıyla ve Litvanya Cumhurbaşkanı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatırken, AB’nin Ukrayna Delegasyonu Başkanı Matti Maasikas’a, Ukrayna’nın AB’ye katılım anketini teslim ettiğini ve Ukrayna’nın AB’ye katılımının ülke restorasyonu için avantaj sağlayacağını söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.