adplus-dvertising

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

22 Aralık 2022, 08:34 tarihinde eklendi
Ukrayna lideri Zelenski, Rusya ile girdikleri savaşın başından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini ABD’ye gerçekleştirdi. Kongre üyelerine hitap eden Zelenski, “Ukrayna yaşıyor ve Rusya’yı geri püskürtüyor. İşte bu nedenle Avrupalılar şu an her zamankinden daha güçlü. Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti.” dedi. Zelenski’nin sözleri ayakta alkışlanırken Biden ise Ukrayna’ya her daim yardım edeceklerini söyledi.
Takip et
Zelenski ve Biden ABD’de buluştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

24 Şubat tarihinden beri devam eden Ukrayna-Rusya savaşında kaos devam ediyor. Ukrayna askerleri cephede Rus askerleriyle çatışırken, bölgedeki sivil halkın yaşam şartları git gide kötüleşiyor. Son olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski dün bir dizi temasta bulunmak üzere ABD’ye gitti.

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

ZELENSKİY’DEN BİDEN’A CEPHEDEKİ ASKERLERDEN HEDİYE

ABD Başkanı Biden’a, ABD Kongresi’ne ve ABD halkına teşekkür ederek sözlerine başlayan Zelenskiy, “Sizin liderliğiniz burada çok önemli. Bizim halkımızın sizin halkınıza da teşekkürlerini iletmek istiyorum. Bizim için desteğiniz gerçekten çok kıymetli. Burada olmak benim için çok büyük bir onur” dedi.

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

Rusya ile şiddetli çatışmalara sahne olan Donetsk bölgesindeki Bakhmut kentine dün bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Zelenskiy, bir yüzbaşı tarafından Biden’a gönderilen askeri madalyayı takdim etti. Biden ise Zelenskiy’nin hediyesi üzerine kendi geleneklerinden bahsederek Zelenskiy’e özel demir paralardan hediye edeceğini belirtti.

Zelenskiy ve Biden, ikili görüşmenin ardından TSİ 00.30’da ortak basın toplantısı düzenleyecek. ABD Başkanı JoeBiden’ın Ukrayna’ya içerisinde Patriot hava savunma sistemlerinin dahil olduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardımı açıklaması bekleniyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 02.15 sıralarında ABD Kongresi’ne gelecek ve fotoğraf çekimine katılacak. Zelenskiy, ABD Kongresi üyeleriyle görüşmesinin ardından 03.30’da Kongre’de konuşma yapacak.

ZİYARET ÖNCESİ AÇIKLAMA

Zelenski, ABD ziyareti öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın dayanıklılık ve savunma yeteneklerini güçlendirmek için ABD’ye gidiyorum. Başkan Biden ile özellikle Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliğini ele alacağız. Kongrede konuşma yapacağım ve bir takım ikili görüşmelerde bulunacağım” dedi.

AYAKTA ALKIŞLADILAR

Zelenski, ABD Kongresinde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap etti. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başkanlığındaki oturumda, Kongre üyeleri Zelenski’yi uzun süre ayakta alkışlayarak karşıladı. Konuşmasına başta Amerikan halkı olmak üzere Kongre üyelerine teşekkür ederek başlayan Zelenski “Burada olmak benim için bir ayrıcalıktır.” görüşünü dile getirdi.

“RUS TİRANLIĞI ÜZERİMİZDEKİ KONTROLÜNÜ KAYBETTİ”

Zelenski, tüm dünyanın zihninde Rusya’ya galip geldiklerini söyleyerek, “Tüm kasvetli manzaraya rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna yaşıyor ve (Rusya’yı) geri püskürtüyor. İşte bu nedenle Avrupalılar şu an her zamankinden daha güçlü. Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti. Bir daha asla zihinlerimizi etkileyemeyecek. Bu mücadele çocuklarımız ve torunlarımızın nasıl bir dünyada yaşayacaklarına karar verecek.” ifadesine yer verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı, gelecek yılın hem Ukrayna hem de ABD için “dönüm noktası” olacağını ifade ederek, Ukrayna’nın cesareti ve ABD’nin kararlılığına vurgu yaptı.

“PARANIZ SADAKA DEĞİL, DEMOKRASİYE YATIRIM”

Ukrayna Devlet Başkanı, ülkesine yapılan finansal destek için de teşekkür ederek, “Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır.” diye konuştu. Rusya’yı “terör devleti” şeklinde tanımlayan Zelenski, bu ülkeden barışa yönelik adımlar beklemenin naiflik olacağını, Rusların kendilerinin de Kremlin tarafından zehirlendiğini, Rusya’nın yaptıklarının bedelini ödemesi gerektiğini ifade etti.

BARIŞ ZİRVESİ TEKLİFİ

Zelenski, Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü tekliflerini Başkan Joe Biden ile görüştüklerini kaydederek, “Bunları ortak güvenliğimizi önümüzdeki on yıllar boyunca garanti altına almak için uygulamalıyız.” dedi. Bu kapsamda bir barış zirvesi düzenlenmesi teklifinde bulunduklarını belirten Zelenski, önerdikleri barış inisiyatifini Biden’ın da desteklemesinden memnuniyet duyduğunu aktardı.

BIDEN: UKRAYNA’NIN YANINDA OLACAĞIZ

ABD Başkanı Joe Biden, Zelenski’ye “Endişelenmenize gerek yok, Ukrayna orada durduğu sürece Ukrayna’nın yanında olacağız.” dedi. ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya verdiği yardımları özetleyen Biden, ülkesinin Ukrayna’ya yardım sağlamaya devam edeceğini kaydetti. ABD Başkanı Biden, şöyle devam etti:

“(Avrupa ülkelerinin iradelerinde) Bu konuda herhangi bir değişime dair emare görmedim. Burada neyin tehlikede olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupalı ortaklarımız ise bunu en iyi anlayanlardır. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da bir ülkenin başka bir ülkeyi işgal ettiğini görmedik. Biz direnç göstermediğimiz, Ukraynalılara direnmek için destek vermediğimiz sürece Putin’in değişeceğine dair bir emare göremediler. Hepimiz neyin tehlikede olduğunu biliyoruz. Egemenlik fikri, BM Antlaşması tehlikede. (Putin) NATO’yu zayıflatacağını düşündü ama bunun yerine NATO’yu daha da güçlendirdi.”

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

“PUTİN’İN SAVAŞI DURDURMAYA NİYETİ OLMADIĞINI BİLİYORUZ”

Savaşın öncesi ve sonrasındaki süreçte Ukrayna’ya askeri ve mali yardım yaptıklarını belirten ABD Başkanı Biden, şu ifadeleri kullandı:

“Putin, şubatta tanklarla saldırdı. Biz Amerikalılar, düzenli olarak silahlar sağladık ve bunu yalnız yapmadık. Rusya’ya yaptırım ve ihracat sınırlamaları uygulandı. 50’den fazla ülke 800’den fazla top sistemi verdi. Milyarca dolarlık bütçe yardımı yaptık. Milyonlarca Ukraynalıya yardımcı oluyoruz. Avrupa’da toplumlar evlerini ve kalplerini açtılar. ABD yüzlerce Ukraynalıya kapılarını açtı. Burada Ukrayna’nın başarısında bu destek kilit rol oynadı. Ukrayna, Rusya’nın beklentilerini her köşede boşa çıkardı. Putin’in savaşı durdurmaya niyeti olmadığını biliyoruz. Ulusal savunma yetki yasasını imzaladım. Savunma ekipmanlarını vermesini sağlayan bir yasaydı bu.

“RUSYA’NIN HESAP VERMESİ İÇİN ÇABALARIMIZ SÜRÜYOR”

Rusya’nın savaş suçu işlediğini söyleyen Biden, “Rusya’nın ne yaptığını net söylemek lazım. Ukrayna’nın altyapısını vuruyorlar. Rusya kışı silah olarak kullanıyor. Masum Ukraynalı sivilleri hedef alıyorlar. Rusya’nın hesap vermesi için çabalarımız sürüyor. Bedelini ödeyecek. Bu yıl gereksiz birçok acı çektik. Amerika halkı her aşamada yanınızdaydı, ne kadar gerekirse yanınızdayız. Birlikte özgürlük ateşini yakmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

Ukrayna lideri Zelenskiy ise açıklamalarında şunları kaydetti:

“Öncelikle Amerikan halkına teşekkür etmek istiyorum. Savaşın son 30 gününde yeni bir aşama başladı. Müttefik olduk ve buradaki toplantılarda bunu hissettim. Biden’a çok teşekkürler desteği için. Ukrayna’nın anlaşılma için verdiği destek için. Kişisel çabalarından ve adımlardan dolayı. Ortaklarını birleştirdi ve arkasına aldı. Kongreye de teşekkür etmek istiyorum. Onlardan da destek almayı umuyorum. Özgürlüğümüz için savaş devam ediyor. Biden yeni bir savunma paketi duyurdu. En güçlü unsur Patriot batarya sistemleri. Bu çok önemli bir adım. Hava sahamızı güvence altına alabileceğiz böylece. Çok iyi bir müzakere süreci oldu. Önümüzdeki yılki süreci ve hazırlıkları ele aldık. Kongre umuyorum ki bu paketi onaylayacaktır. Bu yatırımın her doları küresel güvenliğe gidecek.

Görüşmelerde, Rusya terörüne nasıl direneceğimizi konuştuk. Halkımızı korumak zorundayız. Hukuki baskı nasıl yapılabilir bunu da konuştuk. Barış formülü olması çok önemli. biz spesifik adımlar önerdik. Barış zirvesi için formül önerdik. Savunma kapasitelerimizin güçlendirilmesi önemli. Daha fazla detay vermek istemiyorum ama tekrar Biden’a teşekkür etmek istiyorum.”

Zelenski ve Biden ABD’de buluştu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.