adplus-dvertising

Yüzyıllardır bedene ve ruha şifa olan zeytinin hikâyesi : Zeytin Yaprakları

Ketebe Yayınları’ndan çıkan “Zeytin Yaprakları / Yunanî Tıbbı, Doğal Tedavi ve Hücresel Beslenme” kitabı bütüncül tıbbın mühim kaynaklarından birisi. Dr. Athanasia İfianassa Karabatsou’nun yazdığı eser, Antik Yunan’dan günümüze uzanan zeytinin hikâyesini merkeze alarak şifa veren bu ağacın önemini ve kullanım alanlarını anlatıyor.
Takip et
Yüzyıllardır bedene ve ruha şifa olan zeytinin hikâyesi : Zeytin Yaprakları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“Süregelen geleneksel tedavilerin bilim karşıtı olduğu nedeniyle reddedilmesi hiç de bilimsel değildir” diyen yazar, kitap boyunca en güzel tedavinin hastalığı engellemek olduğunun altını çiziyor.

Kutsal kitaplarda özel bir önem atfedilen bitkilerden biridir zeytin. Kur’an-ı Kerim’de “Yemin olsun incire ve zeytine” denilmiş; Eski Ahit başta olmak üzere bütün kutsal kitaplarda zeytin ağacı kutsallığın, bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, arınmanın ve tekrardan doğuşun sembolü olmuştur.

Zeytin ağacı yalnızca sembolize ettiği değerlerle değil yüzyıllar boyu verdiği şifa ile de insanlık tarihinde mühim bir yere sahiptir. Kadim zamanlardan bugüne tıp alanında kullanılan zeytinin, hastalıkların önlenmesinden tedavisine uzanan bir yeri vardır. Ketebe etiketiyle raflardaki yerini alan “Zeytin Yaprakları / Yunanî Tıbbı, Doğal Tedavi ve Hücresel Beslenme” kitabı zeytinin tarihteki yolculuğundan bugüne uzanan ve tıptaki yerini anlatan bütünlüklü bir eser.

Zeytin Yaprakları tıbba dair geniş bir yelpaze sunuyor
Athanasia İfianassa Karabatsou’nun kaleme aldığı çalışma, zeytinden yola çıkarak Yunanî tıbbının tarihine, sağlıklı beslenmeye, insan fizyolojisinden kadim tedavi metotlarına, pek çok hastalığın nedenine ve tedaviye yardımcı birtakım formüllere, modern tıbbın sağlığa bakışıyla ilgili bilimsel makalelere, türlü bitkilerden doğal ve yapay besin maddelerine ve sağlıklı yemek tariflerine kadar tıbba dair oldukça geniş bir yelpaze sunuyor.

Dr. Karabatsou 1957 senesinde Atina’da doğdu. Paris Graduate School’da zeytin yaprağı özü ve doğal tedavi metotları üstüne dersler verdi ve bütüncül (holistik) tıp ve beslenme üstüne çalışmalar yaptı. Yunanistan’da yayın yapan TV programlarına zaman zaman misafir olan yazar, geleneksel tedavi taktiklerinin bilimin karşısında yer aldığına dair algıyı kırmak için uzun zaman mücadele verdi. 1990 senesinden beri zeytin yapraklarının işlenmesine öncülük eden Dr. Karabatsou, engelleyici tıpta mühim işlere imza atmakla kalmadı, zeytini yüzyıllardır süregelen bir kültürel değer haline de getirdi.

Kitap zeytin yaprağının Antik Yunan’daki yeri ve kudsiyeti üstüne bir girişle başlıyor. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde yazar, zeytinin Yunan geleneğindeki yeri, bütüncül tıp anlayışının ortaya çıkışı, dönemin öne çıkan hekimleri gibi pek çok konuya değiniyor. İkinci bölümde insan vücudu fizyolojisi hakkında ayrıntılı incelemeler sunuluyor. Üçüncü bölümde doğal beslenmenin altı çizilerek sentetik ve yapay gıda maddelerinden uzak durulması gerektiği vurgulanıyor. Dr. Karabatsou bu bölümde “insanın ne yiyorsa odur” ilkesine dikkat çekerek modern tıptaki yanlış görülen “doğal tedavi” taktiklerinin verdiği olumlu neticeleri anlatıyor. Dördüncü bölümde ise yazarın asıl meselesi olan “bütüncül tıp” hakkında genel bilgiler verilirken hücresel beslenme, çocuk hastalıkları, aşılar ve çeşitli hastalıklar sırayla anlatılıyor.

İlk defa orijinal dilinden çeviri ile zeytin yapraklarının önemi vurgulanıyor
Kitap boyunca bütüncül bir bakış açısını okura sunan kitabın tıp danışmanlığı olmadığı sık sık söyleniyor ve çeşitli hastalıklar konusundaki tavsiyeler yer alıyor. Türkçeye ilk defa orijinal dili olan Yunancadan çevrilen “Zeytin Yaprakları”, zeytinden yola çıkarak şifalı otlar, kadim tedavi taktikleri ve doğal beslenme yollarını okuyucuya aktarıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.