Yüz yüze eğitimin devam etmesi için yeni önlemler alınacak!

Yüz yüze eğitime başlamanın heyecanını yaşayan öğrencilerin salgın sebebiyle tekrardan okuldan uzak kalmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yoğun bir çalışma yürütülüyor ve çözüm yolları aranıyor.
Takip et
Yüz yüze eğitimin devam etmesi için yeni önlemler alınacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda okulların açık tutulması için Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları başta olmak üzere alakalı bütün kurumlar yoğun bir çalışma yürütüyor. Okullarda salgının yerelden yönetilmesi, sınıf seyreltme, ikili eğitim ve hafta sonu da okulların açık olması gibi bütün ihtimaller masada.

Sabah’ın özel haberine göre yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğumaya başlaması ile beraber özellikle kuzey yarımküredeki ülkelerde salgındaki günlük vaka sayıları yükselmeye başladı. Son günlerde Türkiye’de de rakamlar yukarı doğru çıkıyor. Mühim bir gösterge olan üreteme katsayısı 1’in üzerine çıktı.

Günlük vakalara göre ölüm rakamları ise üçüncü dalganın meydana geldiği (İngiliz mutantı egemendi) göre daha yüksek görünüyor. Geçen bahar aylarında ölümlerin oranı on bin vakada 74 ölüm iken yüzde 11 artarak on binde 82’ye yükseldi. Bunda delta varyantının etsini bulunuyor fakat uzmanlar en mühim faktörlerden birinin teşhisin son zamanda hastaneye müracaatlar esnasında ortaya çıkması. Bu da tedavinin başlanmasını geciktirmiş oluyor.

Yeni önlemler devreye sokulacak

Havaların soğuması ile beraber insanların kapalı alanları daha çok kullanmasının teması arttırması ve bunun da günlük vaka sayılarına yansımasının okulları olumsuz etkilememesi için lüzumlu hazırlıklar yapılıyor, formüller üstünde duruluyor. Önümüzdeki haftalarda vaziyet yakından takip edilecek. Ekim ayında genel bir değerlendirme yapılarak gerekirse yeni tedbirler hemen devreye sokulacak.

Genel tablo

Türkiye genelinde 58 bin okul ve 18 milyon civarında ilk ve ortaöğretimde öğrenci bulunuyor. Türkiye geneli sınıf ortalamaları ise 22 öğrenci civarında. Fakat 30-40 öğrencilik sınıflar olan yerlerde var. İllerin hatta aynı ilçedeki okulların vaziyetlerinin farklı olması sebebiyle yerelde, il, ilçe, okul bazlı tedbir modelleri çalışılıyor.

Türkiye, pandemi ile mücadelede valiliklere bazı yetkileri devretti. İllerin niteliklerine göre alınan tedbirler başarılı oldu. Aynı şeyin şuanda okullar için yapılması üstünde de duruluyor. Bu kapsamda üstünde durulan modele göre yetkilerin bir bölümü il milli eğitim müdürlüklerine bırakılacak. İller bütün okulların fiziksel niteliklerini çıkartacak.

İşte yeni önlemler ve masadaki o modeller

1- İller okullarının vaziyetine göre ikili eğitim,

2- Yüz yüze eğitim modelinde sınıfların seyreltilmesi,

3- Hafta sonu da eğitimin devamı, öğretmen takviyesi gibi tedbirleri devreye sokacak.

Her ilin, ilçenin hatta okulun vaziyetine göre verilecek bu kararlarla pandemi yönetimi daha rahat olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.