Yüz yüze eğitim hangi okullarda başlıyor? 1 Mart Pazartesi hangi okullar açılacak?

1 Mart 2021 Pazartesi günü hangi okulların açılacağı öğrenciler tarafından merak ediliyor. MEB tarafından kademeli olarak başlatılmaya hazırlanan okullarda ilk ders zili çalacak. Peki; 9., 10., 11. sınıf olan liseler 1 Mart tarihinde açılıyor mu? 1 Mart 2021 Pazartesi hangi okullar açılacak, hangi okullarda yüz yüze eğitim başlayacak?
Takip et
Yüz yüze eğitim hangi okullarda başlıyor? 1 Mart Pazartesi hangi okullar açılacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yapılan son Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli olarak yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurmuştu. Ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı ise 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren köy okulları, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullar, özel ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının 8. Sınıflarında yüz yüze eğitim başlayacağını duyurmuştu.

1 Mart Pazartesi hangi okullar açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Şubat itibariyle kademeli olarak başlatılacak yüz yüze eğitime dair internet sitesi üzerinden bir açıklamada bulundu.

– 15 Şubat itibarıyla, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

– 1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

– Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

– Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek.

– Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

– Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

– İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise onar dakika olacak.

Yüz yüze eğitim hangi okullarda başlıyor? 1 Mart Pazartesi hangi okullar açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen 1 Mart tarihinin yaklaşması ile birlikte veliler ve öğrenciler 1 Mart’ta hangi okullar açılacak, hangi sınıflar açılacak ve 1 Mart’ta hangi liseler açılacak şeklinde aramalar yapmaya başladı. 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçecek olan okullar ve sınıflar şöyle;

-Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin illere yazı gönderildi. Yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” denildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.