adplus-dvertising

Yuvam BES uygulamasında yurtdışında yaşayanlar için değişiklik yapılacak!

TSB Başkanı Atilla Benli, bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının konut sahibi olmalarını teşvik etmek için Konut BES uygulamasının planlandığını söyleyerek, yurtdışında yaşayanların da tasarruflarının değerlendirilmesi maksadıyla Yuvam BES uygulamasına yönelik mevzuat değişikliği yapılacağını belirtti.
Takip et
Yuvam BES uygulamasında yurtdışında yaşayanlar için değişiklik yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), katılımcılarının konut sahibi olabilmeleri için Konut BES uygulamasına geçileceğini belirtti. Benli, TSB Yönetim Kurulu mensupları Ahmet Yaşar, Uğur Gülen, Taylan Türkölmez, Cemal Kişmir ile beraber sigorta ve BES’teki yeni yol haritasını açıkladı.

Atilla Benli, BES’te, toplam katılımcı sayısının 13.6 milyon kişiye ulaştığını, toplam fon büyüklüğünün de 285 milyar TL olduğunu söyleyerek, devletin sisteme verdiği desteğin 28 milyar TL’ye çıktığını, 18 yaş altı çocukların sistemdeki fon büyüklüğünün devlet katkısı dahil 785 milyon TL’yi aştığını ve sistemdeki 18 yaş altı çocukların sayısının da 302 binin üstüne çıktığını kaydetti. Uzun vadeli tasarruflarda BES’in ilk tercih edilen ürünlerden biri olduğuna kaydeden Benli, “Katılımcıların BES’te birikim yaparken konut sahibi olmalarının teşvik edilmesi maksadıyla Konut BES, yurtdışında yerleşik kişiler ile firmalarının tasarruflarını ülkemizde değerlendirmelerini sağlayacak Yuvam BES uygulamasına ilişkin mevzuat değişiklikleri planlanıyor” dedi.

VİZYON 2024 PROJESİ

Atilla Benli, sigorta sektöründeki son gelişmelere de değinerek, 403 milyar TL’lik fon kapasitesine sahip sigorta sektörünün, ekonominin itici kuvvetlerinden biri olduğunu ve Türkiye’nin uzun vadeli finansman ihtiyacına mühim katkıda bulunduğunu vurguladı. Sigortalılık oranı dünya genelinde yüzde 7.4 iken, Türkiye’de yüzde 2.2 civarında olduğuna dikkat çeken Benli, “Bu oranı yükseltmek maksadıyla, ‘Vizyon 2024’ projesiyle yol haritamızı tespit ettik. Planlanan reformların yaşama geçirilmesiyle 2024’e kadar brüt prim imalatını 299 milyar TL’ye ulaştırmayı, sigortalılık oranını da yüzde 3.5’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

MALİYETLER ARTTI

Atilla Benli, trafik ve sağlık sigortalarında artan maliyetlerin sektöre etkisi hakkında görüşlerini paylaşarak, bu konuda şu açıklamaları yaptı:
“Sağlık sigortalarında muayene ücretleri, ilaç fiyatları ve tıbbi malzeme fiyatları gibi pek çok kalemdeki artış sebebiyle maliyetler yükseldi. Trafik sigortalarında ise, 2021 senesinde maliyetlerde öngörülemeyen bir artış meydana geldi ve 2022’de de devam ediyor. Trafik sigortalarında gelişmiş ülkelerde düzenleyici otoritelerce teşvik edilen ‘eşdeğer parça’ kullanımının bizde de teşvik edilmesi ve böylece maliyetlerin azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. Öte Yandan tazminat hesaplamalarında standardizasyonun sağlanması da mühim.”

‘661 MİLYON TL COVID-19 TAZMİNATI ÖDEDİK’

TSB Başkanı Atilla Benli, son günlerin gündemdeki konusu olan kredili yaşam sigortalarına da değinerek, bu konuda şu açıklamaları yaptı: “2021’de kredi bağlantılı yaşam sigortası ile 132 bin sigortalının, 1.6 milyar TL tutarında kredi borcu sigorta firmaları tarafından kapatıldı. Yalnızca Covid-19 bağlantılı vefatlar için ödenen tazminat tutarı 661 milyon TL olurken, bu tutar yaşam firmalarının toplam üstlendiği tazminatlarının ortalama yüzde 40’ını yarattı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.