adplus-dvertising

Yusufeli Barajı’nda su tutma hazırlıkları devam ediyor

Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nın su tutma işleminin başlaması için hazırlıklar son hız devem ediyor. Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye’nin 275 metrelik gövde yüksekliği ile en yüksek, dünyanın ise üçüncü büyük barajı olacak.
Takip et
Yusufeli Barajı’nda su tutma hazırlıkları devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gövde betonu döküm çalışmaları tamamlanan barajda elektromekanik, hidromekanik üretimler, enerji yapıları ve mansap düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Temelden yüksekliği 275 m, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı, 2023 senesinde elektrik imalatına geçtiğinde 558 megavat kurulu kuvvetiyle senelik yaklaşık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreterek ekonomiye senede 1,9 milyar lira katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı, havzadaki öbür barajların enerji imalatını de yüzde 10 artıracak. Baraj gövdesinde kullanılan 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Baraj tamamlandığında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.