Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde Rekor

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) gövde beton yükseliği yüzde 50 seviyesi ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üstünde inşaatı süren 275 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES), gövde beton yüksekliği yüzde 50 düzeyine ulaştı.

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ YÜKSEK BARAJI OLACAK

Yusufeli Barajı’nda 14 ay evvel başlatılan gövde beton döküm inşaatı sürüyor. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun, 2 senede sona ermesi amaçlanıyor. Baraj sona erdiğinde, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 3’üncü yüksek barajı konumunda olacak.

REKOR KIRILDI

275 metre gövde yüksekliği olan dev projenin, 14 ay evvel başlatılan gövde beton çalışmasının yarısı sona erdi. Bu zaman diliminde yapılan çalışma, kategorisinde rekor düzeye gelmiş oldu. 16 Ekim itibarıyla baraj için dökülen gövde beton miktarı 1 milyar 840 bin metreküp düzeyine vardı. Sona erdiğinde Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi’nin kurulu gücü 558 megavat ve senelik enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları düşünüldüğü biçimde sürerken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı