adplus-dvertising

Yüsra isminin anlamı nedir? Yüsra ne demek? Yüsra Kuran’da geçiyor mu?

Kız çocukları için kullanılan bu güzel isim son günlerde kullanılmaya başlanan isimlerden. Peki, Yüsra isminin anlamı nedir? Yüsra ne demek, ne anlamına gelir? İşte detaylar.
Takip et
Yüsra isminin anlamı nedir? Yüsra ne demek? Yüsra Kuran’da geçiyor mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kız çocuklarına verilen bir isim olan Yüsra, Arapçadan gelmektedir. Bu sözcük Arapçada ‘kolaylık’ anlamını taşımaktadır. İsmin içeriği anlam ile kastedilen kolaylık, insanların yükünü hafifleten bir haldir. Çoğu yerde Yüsra, Allah tarafından insana bahşedilen kolaylık anlamını taşımaktadır. Yüsra isminin anlamı ve detaylarını hazırladık.

YÜSRA NE DEMEK?

Yüsra kelime anlamı olarak ‘kolaylık’ şeklinde bilinmektedir. Herhangi bir durumun ya da olgunun kolaylığı anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir. Özellikle kulağa gelen hoş tınısı ve anlamı ile beraber son dönemlerin en ilgi gören isimler arasında yer almaktadır. Kız çocukları için bu ismi keyifle kullanabilir ve minik yavrunuza güzel bir ad verebilirsiniz.

YÜSRA İSMİNİN ANLAMI NE?

Yüsra ismi, insanın zorluklardan kurtulması, rahatlığa ermesi anlamındadır. İsim olarak kullanıldığında kolaylıklar sunan, sıkıntıları gideren kimse olarak anlaşılabilir.

Yüsra ismi, dirayeti, sağduyuyu temsil etmektedir. Kişinin sağduyulu davranarak, zorlukları aşma yetisi, ismin içerdiği anlamlar arasındadır. Yüsra, hayattaki zorlukları başarıyla geçmek için de kullanılmaktadır. Zorluklara karşı dirençli olmak, bunları kolaylıkla atlatabilmek, ismin işaret ettiği manalardır.

YÜSRA İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Yüsra ismi kuranda Geçiyor. Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez. Kur’an’da iki farklı ayette yer almaktadır. Arapça kökenli bir isim olan Yüsra ismi, Bakara Suresi 185. Ayet, Kehf Suresi 88. Ayet, Zariyyat Suresi 3. Ayet, Talak Suresi 7. Ayet, İnşirah Suresi 5-6. Ayet’te geçmektedir.

Yüsra isminin içerdiği anlamlar, Kur’an’da da geçmektedir. Kur’an’ın Talak ve İnşirah surelerinde Yüsra sözcüğü kullanılmıştır. Talak Suresinin yedinci ayetinde bu sözcük net bir şekilde görülebilir. Bu ayette Allah’ın verdiği zorlukların ardından kolaylıklar kılınacağı anlatılmıştır. Ve kolaylık ifadesi yerine Yüsra kelimesi kullanılmıştır.

Yüsra, İnşirah suresinin 5. ve 6. ayetlerinde de geçmektedir. Bu ayetler, her zorlukla birlikte bir kolaylık olduğunu anlatmaktadır. Ve kolaylık ifadesi yine Yüsra sözcüğü ile anlatılmıştır.

Yüsra ismi, Kur’an’daki bu manaları esas alınarak kullanılmaktadır. Bu isim, güçlüklere karşı sabırlı olmayı telkin etmektedir. Ayetlerdeki manalardan hareketle, güçlüklere sabreden kimselerin kolaylıklarla müjdelendiği belirtilmiştir. Yüsra ismi, Allah tarafından kullara sunulan bir müjde şeklinde algılanmaktadır.

YÜSRA İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER

Esra: en çabuk, pek çabuk

İsra: Geçmek, gitmek, geceleyin yürümek

Nisra: Kartal

Mısra: Şiirde her satıra dize

YÜSRA İSMİNİN İSTATİKLERİ

Türkiye’de kaç tane Yüsra isminden var?: 11.102

İstanbul’da kaç tane Yüsra isminden var?: 1.202

Yüsra isminin kullanım sıklığı: Türkiyede her 7.386 kişiden birinin ismi Yüsra

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.