adplus-dvertising

Yurtta YKS heyecanı

18 Haziran 2022, 11:51 tarihinde eklendi
YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı başladı.
Takip et
Yurtta YKS heyecanı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) için adayların sınav merkezlerine girişleri saat 10.00’da sona erdi. 3 milyonu aşkın öğrencinin katıldığı sınav, saat 10.15 itibariyle başladı. 40 matematik, 40 Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji, 5 felsefe, 5 din kültürü, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere 120 problemin sorulduğu sınav 165 dakika sürecek. TYT, saat 13.00’da son bulacak.

Yurtta YKS heyecanı

Kızı sınava girecek olan Gündüz Teyin “Hayırlısıyla güzel netice bekliyoruz. Heyecanlı olduğu için yanında durmak istedik. Tempolu düzenli bir biçimde çalıştı. Bir şeyler bekliyoruz ama kısmet artık. Bizde de heyecan var. Herkese başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

İç mimarlık okumayı hedefleyen Emir Güven ise “Çok çalışmadım ama bakacağız artık. Hedefim iç mimarlık. Heyecan çok yok ama sınav kağıdı önüme gelince farklı oluyor” ifadelerini kullandı.

Hedefine ulaşacağını düşünen Emir Ünel adlı bir başka öğrenci, “Sınava her gün deneme çözerek hazırlandım. Devamlı tekrar yaptım. Bu akşamda yarınki sınav için tekrar yapacağım. Hedefim yazılım mühendisliği. Bugün genel olarak öğrenciyi deneme tabanlı sorular çıkacak. Bilgi değil de daha fazla öğrencinin zekasını ölçen sorular çıkacak. Hedefime ulaşacağımı düşünüyorum” dedi.

Kilis’te öğrencilerin YKS heyecanı

Yurtta YKS heyecanı

Sınırın sıfır noktasında bulunan Kilis’te, YKS sınavına girecek öğrenciler, sınav saatinden önce sınav merkezlerine geldiler. Sınava girecek öğrencileri aileleri yalnız bırakmadı. Gaziantep’ten de YKS sınavı için gelen çok sayıda öğrenci YÖK tarafından daha önce tespit edilen Kilis 7 Aralık Üniversitesi ile öbür okullarda sınava girdiler. Öğrencilerin büyük bölümünün heyecanlı oldukları gözlendi. Öğrenciler, sınava girerken, velileri de okul dışında beklediler.

Yurtta YKS heyecanı

Her sene olduğu gibi bu senede çok sayıda Gaziantepli öğrenci YSK sınavına Kilis’te girdi. Okul çevrelerinde geniş güvenlik tedbiri alınması dikkat çekti. Kilis’te 2022-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 22 binada, 344 salonda ve 6 bin 775 adayın katılımıyla, 19 Haziran 2022 tarihinde uygulanacak olan 2022-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) 11 binada, 170 salonda ve 3785 adayın katılımıyla ve 2022-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 3 binada, 12 salonda ve 201 adayın katılacağı öğrenildi.

Yüksekova’da YKS heyecanı başladı

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) maratonu, tüm Türkiye’de olduğu gibi Yüksekova’da da başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca Yüksekova ilçesinin 2 senedir sınav merkezi ilan edilmesi sevinçle karşılanırken, vatandaşlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecek öğrencilere konaklamaları için evlerinin kapılarını açtı. Önceki yıllarda 2 yahut 3 gün önceden YKS için Hakkari il merkezi yahut Van’a giden öğrenciler, yol ve barınma probleminin yanında maddi külfetle karşılaşıyorlardı. YKS’ye farklı il ve ilçelerden gelen öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınmaları sağlanırken, sınav ikinci defa yapıldı.

Yurtta YKS heyecanı

“Çok heyecanlıyız inşallah istediğimiz gibi geçer”

Bugün çok heyecanlı olduğunu ifade eden öğrencilerden Zehra Çağırma, ”Hepimizin hakkında hayırlısı olsun diyelim. Çok heyecanlıyız inşallah istediğimiz gibi geçer. Bizde girip çıkacağız artık bakalım nasıl olacak. Bu sınavla istediğimiz puanı alırız inşallah. Bütün arkadaşlara hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Sınav inşallah hepimiz için güzel geçer”

Doğan Yazar adlı öğrenci, ”Bugün heyecan artmış vaziyette zaten. Sabah erken saatlerinde okul bahçesine geldik. Biz de sınavın süresini dolup girmesini bekliyoruz. Sınav inşallah hepimiz için güzel geçer” ifadelerini kullandı.

Yurtta YKS heyecanı

“Allah öğrencilere hayırlısını nasip eylesin”

Yurtta YKS heyecanı

Öğrencilerden Erdelan Kazancı, ”Zaten heyecan yüzünden erken geldik buraya. Biz de gerçekten çok yoğun tempoyla hazırlandık. Allah öğrencilere hayırlısını nasip eylesin. Bizde çabalamak için yapacağız sınavı en güzelinden” dedi.

”Biz aylardır bu sınav için çalışıp duruyorduk”

Öğrencilerden Şiyar Oyman ise ”Biz aylardır bu sınav için çalışıp duruyorduk. Şuanda de gireceğiz inşallah hiç bozmadan yapacağız. Herkes içinde hayırlı olsun inşallah. Çok heyecanlıyız. Artık bu sınavla birlikte istediğimiz yere varırız. Herkese başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar’da YKS sınavı 35 bin 351 adayla başladı

Şehirde YKS sınavı problemsiz bir biçimde başladı. YKS’nın Temel Yeterlilik Alanında (TYT) 21 bin 444, Alan Yeterlilik Alanında 13 bin 907 ve Yabancı Dil Alanında ise 832 aday ile başladı. 5’i ceza evi olmak üzere toplamda 120 sınav merkezinde başlayan sınavda toplamda 5 bin 166 kişinin görev aldığı söylendi. Sınava girecek adayların hayli heyecanları oldukları gözlenirken, büyük bir kısmının sınava girecekleri okullara saatler öncesinde geldikleri dikkatlerden kaçmadı.

Yurtta YKS heyecanı

Adaylar sınav salonlarına üst araması yapılarak alındı. Kent genelinde sınavla alakalı yoğun güvenlik tedbirleri alan polis ekipleri özellikle trafiğin devamlı olarak açık kalması için yoğun çaba gösterdiler. Polis ekipleri öte yandan sınava geç kalacak olan ya da okullarını bulmayan adaylara yardımcı olarak sınav merkezlerine götürdü.

Çocukları sınava girecek adayların aileleri ise okul bahçelerinin dışında çocukları için bol bol dua ederek beklemeye başladı. Öte yandan, sınava giren bazı adayların polis ve bekçi olmak için üniversite okuyacaklarını belirtmeleri ise dikkatlerden kaçmadı.

Öğrenciler içerde veliler dışarda ter döktü

Gaziantep’te Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı maratonu başladı. İki sene aradan sonra ilk defa maskesiz gerçekleştirilen sınavda binlerce öğrenci sınıflarda ter dökerken velileri ise okul önlerinde ter döktü.Havanın aşır sıcak olmasından dolayı ağaçların gölgesine sığınan veliler okul önlerinde çocuklarının başarılı olması için dua etti.

Yurtta YKS heyecanı

Koştular, depar attılar ama gene de sınava geç kaldılar

Adana’da YKS’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ni (TYT) girecek olan bazı öğrenciler koşup depar atmalarına karşın sınava geç kaldı.

Milyonlarca öğrencinin gireceği YKS’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi bugün saat 10.15’te başladı. Sınav öncesi adaylar ve velileri okul bahçelerini doldurdu. Adaylar ve veliler sınav saatinin gelmesini beklerken, adayların saat 10.00’a kadar salona girmeyip ders çalıştıkları görüldü.

Saat 09.55’den sonra merkez Seyhan ilçesine bağlı Orhan Çobanoğlu Anadolu Lisesi ve Danışment Gazi Anadolu Lisesi’ne gelen öğrenciler sınav saatinden hemen önce okula girebilmek için sanki depar attı.

Yurtta YKS heyecanı

Kızı sınava geç kalan anne gözyaşı döktü

Bitlis Eren Üniversitesi’nde YKS’ye girecek olan Hira Nur Yalçın, kimliğini unuttuğu için ve saat 10.00’da kapılar kapandığı için sınava dakikalar kala içeriye alınmadı. Hiranur’un annesi Zehra Yalçın ise kimliğini unutan kızının sınava alınması için görevlilere yalvardı. Ağlayan anne Yalçın, kızının sınava alınmaması üstüne uzun zaman üniversitenin kapısından ayrılamadı. Dakikalarla sınavı kaçıran Hira Nur Yalçın ise kısa zamanlı baygınlık geçirdi.

Yurtta YKS heyecanı

Vahit Olcay-Caner Sönmez -Mehmet Ali Dağ – Metin Tek – Gökten Ceylan – Mevlüt Tınas-Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay-Lider Olgun-Muhammet Abdulkadir Esen

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.