Yurtdışından Cep Telefonu Alacaklara Müjde! IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından alınan karar sonrasında yurtdışından cep telefonu alacak olanlar için IMEI kayıt sürecinin bir yıla kadar uzatıldığı belirtildi.
Takip et
Yurtdışından Cep Telefonu Alacaklara Müjde! IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cep telefonu fiyatları son zamanlarda döviz kuruna bağlı olarak sürekli olarak artmaya devam ediyor. Türkiye’de uygun fiyatlara cep telefonu alamayan pek çok kişi fırsat buldukça yurtdışından daha uygun fiyatlara cep telefonu getirmeye çalışıyorlar. Ancak yurt dışından cep telefonu getirecek olan vatandaşların Türkiye’de elektronik cihazların kayıt altına alınması için bir işlem yapmaları gerekiyor. Başvurunun yapılmaması ve IMEI kayıt sürecinin tamamlanmaması halinde telefonların kullanımı engelleniyor.

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yönetmelik üzerinde bir değişiklik yapıldığı ifade edildi. IMEI kayıt süresinin özellikle koronavirüs salgını nedeniyle uzatıldığı belirtildi. 120 gün olan kayıt süresi yeni dönemde 365 gün olarak belirlendi.

IMEI Kayıt Süresi Bir Yıla Çıkarıldı!

Yeni yönetmeliğin yayınlanmasının hemen ardından cihazlar için üç farklı kategorinin belirlendiğinin de altı çizildi. Bu kategoriler siyah, beyaz ve gri olmak üzere ayrılıyor.

Siyah listede bulunan telefonların kayıp, çalıntı ve kopyalanmış olan cihazların yedi yıllık süreç içerisinde hizmet alamamak suretiyle beyaz listeden çıkarılan cihazlar için belirlenmiş olan IMEI numaraları

Beyaz listede bulunan cihazların usulsüzlük ve yasaklamalardan uzak olan cihazlara ait olduğu

Gri listede ise he beyaz hem de siyah listenin dışına bulunan IMEI numaralarından oluşacağının altı çizildi. Koronavirüs salgını nedeniyle bu süreç içerisinde 120 gün olan cihaz kayıt sürecinin alınan yeni kararla birlikte 365 güne çıkarılmasına karar verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.