Yurt içi piyasaların gözü Merkez Bankası’nın faiz kararında

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve aşı çalışmaları ile ilgili gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izlerken, yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı bekleniyor.

Kovid-19aşısına ilişkin olumlu gelişmelere rağmen, vaka sayılarındaki artış ve sıkı tedbirlerin yeniden gündeme gelmesiyle piyasalarda yön arayışının devam ettiği görülüyor.Sektör ve hisse bazlı hareketlerin arttığı pay piyasalarında, dün karışık bir seyir izlendi.

DünyagenelindeKovid-19vaka sayısı 56milyon 277bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 1 milyon 349bine ulaşırken, ülkeler tedbirleri sıkılaştırmaya devam ediyor.

ABD’deKovid-19 bulaşan kişi sayısı 12milyona yaklaşırken, vaka sayılarındaki hızlı artış bazı eyaletlerin tedbirleriyeniden uygulamaya koyduğu görüldü.

NewYorkkentinde de okullarınyeniden kapanacağı duyuruldu. Aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu haber akışı ise dün de devam etti.Amerikan ilaç firmasıPfizer, BioNTech ileKovid-19’akarşı geliştirdiği aşının 3’üncü aşamadenemelerini sonuçlandırdığınıve aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu duyurdu.

Aşı haberlerinekarşın tedbirlerin ekonomilerdeki toparlanmayı olumsuz etkileyeceği beklentileri iledün New York borsasında satıcılı bir seyir izlendi.

Dün Dow Jones endeksi ve S&P 500 endeksi yüzde 1,16, Nasdaq endeksi de yüzde 0,82değer kaybederken, dolar endeksi, 92,2-92,5 dar bandında dengelendi.

Avrupa tarafında, bugünkü Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde borsaların, teşvik beklentilerini fiyatlayarak yükseliş eğilimini dün de koruması dikkati çekti. Artan vaka sayıları ve alınan sıkı tedbirlere karşın Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,52, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,31 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,52 değer kazandı.

Bugün Asya pay piyasalarında da karışık bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,3 değer kaybetti.Altın ve petrol fiyatları ise, Asya piyasalarında şu dakikaya kadar yatay seyretti.

Yurt içinde, dün yüzde 2,78değer kazanan BIST 100 endeksi, günü1.294,72puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul’da, bugünkü TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde alımların banka hisselerinde yoğunlaşması dikkati çekerken, bankacılık endeksi günü yüzde 5,05 değer kazancıyla tamamladı.

Dün 7,7180’den kapanış yapan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,7140 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamalarısonrasında Türk lirası varlıklarına artan ilginin devam ettiğini belirterek, bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararı, yurt dışında ise AB Liderler Zirvesi, Kovid-19’a ilişkin haber akışıve açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydetti.

21-22 Kasım’dasanal olarakdüzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nin, artan Kovid-19 vakaları, alınan tedbirler ve aşı çalışmalarında sona yaklaşılması nedeniyle öneminin arttığına dikkati çeken analistler, konuyla ilgili haber akışının da izlenmesi gerektiğini söyledi.

Analistler, teknik açıdanBIST100endeksinde 1.300 ve 1.320 seviyelerinin direnç, 1.240 ve 1.225’in destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

AAFinans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tamamı TCMB’nin bugün Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştireceği ilk PPK toplantısında politika faizini artıracağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin politika faizine ilişkin artış beklentilerinin medyanı 475 baz puan oldu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerinbeklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer aldı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı