Yurt dışından satın alınan ürünlerde vergi muafiyeti ortada kalktı

Yeni yasal düzenleme ile birlikte artık yurt dışından Türkiye’ye giriş yapan ürünlerden vergi alınacak. Kilogramı yada ücreti ne olursa olsun, her ürüne yüzde 18 ile 20 arasında vergi oranı koyulacak. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


Yurt dışından satın alınan ürünlerde vergi muafiyeti ortada kalktı

Türkiye’de uzun zamandır yurt dışından alınan her ürüne vergi vermek yerine, 22 avroluk bir sınır ile alışveriş yapılıyordu. Bu rakam önceki yıllarda 75 avroya kadar çıkmıştı fakat artık bu durum ortadan kalktı. Yeni gelen haberlere göre alınan karar ile 22 avroluk sınır kaldırıldı. Yurt dışında 1 doların altına aldığımız her şeye vergi ödemek zorundayız. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada, yurt dışından gelen ürünlerden daha fazla vergi alınacağının sinyalini vermişti ve bu değişikliğin yapıldığı bugün Bakanlık tarafından açıklandı. Vergi muafiyeti tamamen kaldırılmış oldu.

15 GÜN SONRA GEÇERLİ OLMAYA BAŞLAYACAK

Yurt dışından alınan ürünlerdeki 22 avro sınırı kaldırıldı fakat geçerlilik süresi Haziran ayında başlayacak. Haziran ayının ilk gününden itibaren satın aldığınız her ürüne vergisini ödemek zorunda kalacaksınız. Halen yüksek fiyatlara sahip ürünleri yurt dışından Türkiye’ye getirirken vergi veriyorduk fakat 22 avro altındakilere herhangi bir ücret ödemiyorduk. Yeni dönemde yurt dışından alınan ürünlerde yüzde 18 ile 20 arasında bir vergi ödenecek. Haziran ayının başından itibaren geçerli olacak yeni kanun ile birlikte artık Türkiye’ye gelecek ihracat ürünlerinde de bir düşüş bekleniyor.

VERGİ ORANLARINDA BU YIL DÜZENLEME OLACAK

Yeni değişiklik ile ilgili bilgi veren yetkililer, yurt dışından gelen 22 avro altındaki ürünlerde vergi alınmadığı fakat Türkiye’de aynı fiyat altında ürün satışı yapan üreticilerin vergi verdiğini söyledi. Ayrımcılığı ortadan kaldırmada çok ciddi bir değişiklik böylece yapılmış oldu. 2019 yılı içerisinde sadece  yurt dışından gelen ürünlerde değil birçok alanda ve üründe çok ciddi vergi değişiklikleri olacak.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.