Yurt dışı gidiş gelişlerinde koronavirüs negatif PCR test şartı!

SHGM, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni yapılan düzenlemeleri kamuoyuyla paylaştı. Buna göre yurt içi çıkış ve girişlerinde artık 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu şart koşulacak.
Takip et
Yurt dışı gidiş gelişlerinde koronavirüs negatif PCR test şartı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yurt dışından Türkiye’ye gelecek olan yolcuların son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test neticesiyle ibraz etmesinin gerektiğini, bazı ülkelerin ise Türkiye’den seyahat eden yolcular için ek koronavirüs tedbirleri getirdiğini açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), uçakla seyahat eden yolcuların için uygulanan koronavirüs kurallarının son güncel tablosunu paylaştı. Tabloda Türkiye’den başta ABD, İngiltere ve Çin olmak üzere toplam 159 ülkeye gidecek yolcular için ise ek kurallar getirildi.

Konuyla alakalı olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) internet sitesinden yapılan açıklamada, “Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 önlemleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve koşularla alakalı; Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu yayımlandı” dendi.

4 ÜLKE İÇİN EV KARANTİNASI KOŞULU

İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve Danimarka’da salgın tedbirleri kapsamında Türkiye’ye direkt uçuşlar yapılamıyor. Fakat bahsi geçen ülkelerde bulunmuş yolcuların Türkiye’ye uçuşu bulunan farklı bir ülke üstünden giriş yaparlarsa son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testinin yanı sıra, 14 günlük ev karantinasında kalma mecburiyeti bulunuyor. Öbür ülkelerden Türkiye’ye gelen yolcular ise ibraz ettikleri negatif PCR testiyle yurda giriş yapabilecek.

90 GÜN İÇİNDE İYİLEŞTİĞİNE DAİR BELGE SUNULUCAK

Türkiye’den ABD’ye gidecek yolcular ise koronavirüs tedbirleri kapsamında bir dizi ek tedbirler getirdi. Buna göre, 2 yaş ve üzeri kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde koronavirüs testi yaptırma ve negatif neticelerini yazılı olarak uçuş öncesinde alakalı havayolları yetkililerine ibraz etme mecburiyeti bulunuyor. Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde koronavirüsten iyileştiklerine dair belgeyi sunmaları gerekiyor.

ALMANYA’YA GİRİŞTE 3 TEST İBRAZ ETMEK GEREKİYOR

Türkiye’den turist vizesiyle ülkeye girişlerine izin vermeyen Almanya, yalnızca mühim bir rolde hizmet eden yahut seyahatlerine acil bir ihtiyaçları olan yolcular girişlerine izin veriyor. Yolcular ülkeye girişten 48 saat önce yaptırılmış negatif PCR, RT-LAMP ve TMA test neticesi ibrazı mecburiyeti bulunuyor. Bu arada öbür Avrupa ülkeleri de Türkiye’den turist vizesiyle yolcu kabul etmiyor.

ÇİN, NÜKLEİK ASİT TESTİ İSTİYOR

Koronavirüs salgınının başladığı ülke olan Çin ise yurt dışından ülkeye yolcuların sıkı denetimden geçirmek için tedbirleri arttırdı. Buna göre Çin’e gitmek isteyen yolcular uçuştan önceki 3 gün içerisinde yurt dışındaki Çin Halk Cumhuriyeti misyonlarının uygun gördüğü kurumlarda nükleik asit testi yaptırma mecburiyeti getirdi. Çinli vatandaşların ise “WeChat” adlı uygulama üstünden lüzumlu onayı almaları, yabancı yolcuların ise uçuş öncesinde bir sağlık vaziyeti beyannamesi almak için negatif test neticeleriyle beraber bulundukları ülkelerdeki Çin Halk Cumhuriyeti misyonlarına başvurmaları mecburiyeti bulunuyor. Yolcular öte yandan uçuştan önceki 48 saat içerisinde nükleik asit testinin yanı sıra IgM antikor testi (serum IgM antibody test) yaptırmaları isteniyor. Yolcular ülkeye girişte ve dönüşte Çin Halk Cumhuriyeti makamlarınca gösterilen otellerde, kendi bütçeleriyle 7 günü Çin yerel makamları tarafından tespit edilen pandemi otelleri/merkezlerinde; 7 günü tercihen 5inci günde yapılan testin negatif çıkması halinde ev karantinası olacak biçimde, 14 gün mecburi karantinaya giriyor. Karantina süresi sonunda PCR Testi tekrarlanıyor. Yolcular, Çine varışları akabinde en az 3 nükleik asit testine tabi tutulurken, yolcular karantinaya ilaveten 7 gün daha tıbbi müşahedede tutuluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.