Yunanistan’ın yeni F-16’ları ABD’de uçun testi için havalandı!

Türkiye’ye karşı Ege ve Akdeniz’de hava üstünlüğünü eline almak isteyen Atina yönetimi, bu kapsamda, Yunan Hava Güçlerine ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin “Viper” seviyesine modernizasyonu tamamladı. Modernizasyonu tamamlanan F-16, ilk uçuşunu Texas’ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi.
Takip et
Yunanistan’ın yeni F-16’ları ABD’de uçun testi için havalandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2020 Eylül’ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 senelik dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa’dan 18 tane Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027’ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 tane F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD’ye niyet mektubu göndererek resmi müracaat yapmıştı. Öte Yandan tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş sene içinde orduya alınması düşünülüyor.

MODERNİZASYONLARIN TOPLAM MALİYETİ 2.4 MİLYAR DOLAR

Yunanistan; 2017 senesi içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 tane F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 senesinde tamamlanması planlanmaktaydı.

Yunanistan’ın yeni F-16’ları ABD’de uçun testi için havalandı!

YUNANİSTAN’DA TAMAMLANAN MODERNİZASYON SONRASI ABD’DE İLK UÇUŞUNU YAPTI

Geçtiğimiz aylarda ilk uçak, Hellenic Aerospace Industry S.A. tesislerinde modernize edilmişti. Uçağın teknik işlemlerinin tamamlanması için Ocak ayı sonunda uçak Lockheed Martin tesislerine intikal etmişti. Teknik işlemlerin sonrasında modernize edilen ilk uçak, bugün objektiflere yansıdı.

YUNAN F-16V MODERNİZASYONU

Modernizasyonun içeriğine kısaca bakılacak olursa, F-16 V modernizasyonunun en büyük farkı tabii ki de F-22 ve F-35’te kullanılan AESA radarlar baz alınarak geliştirilmiş Northrop Grumman imalatı AN/APG-83 AESA radarı. Uçaklar yeni Link sistemleriyle Auto-GCAS sistemleri, yeni elektronik harp sistemleri, IRST podları, 3’üncü MFD ekran gibi birçok yeni teknolojiyle donatılacaklar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.