adplus-dvertising

Yunanistan’ın ‘S-300 provokasyonuna’ ilişkin görüntüler NATO yolunda

Milli Savunma Bakanlığının, Yunanistan’ın, Ege ve Doğu Akdeniz’de görev uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak mensubu ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenildi.
Takip et
Yunanistan’ın ‘S-300 provokasyonuna’ ilişkin görüntüler NATO yolunda
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akdeniz’de uluslararası hava sahasında görev uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edilmişti. S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada görev uçuşundaki F-16 ‘ya yerden havaya füze kilidi atmıştı. Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilen söz konusu davranışı inkar yolunu seçmişti. Edinilen bilgiye göre, Milli Savunma Bakanlığı, Yunan yetkililerinin inkarı üstüne harekete geçti. Müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan söz konusu tacizle alakalı radar görüntüleri alındı. Görüntülerin NATO Genel Sekreterliği başta olmak üzere İttifak mensubu ülkelerin savunma bakanlıklarına gönderilmesinin planlandığı öğrenildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da söz konusu tacize ilişkin, “Devamlı gerginliği artırmaya çalışan komşumuzun bu yaptığının görülmesi gerekir anlaşılması ve anlatılması gerekir. Bu kadar aleni şımarıklık bu kadar pervasızlık kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

Yunanistan’ın ihlalleri

Öte yandan Yunanistan’ın Türk hava sahası ve karasularına yönelik tacizleri devam ediyor. Yıl başından bugüne kadar Yunanistan’a ait savaş uçakları Türk hava sahasını 256 kez ihlal ederken Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu. Yunanistan sahil güvenlik botları da Türk karasularını 33 kez ihlal etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.