adplus-dvertising

Yunanistan’ın provokasyonuna Türk jetleri müdahale etti

Türk hava sahasını 3 gün içinde toplam 30 kez ihlal eden Yunan uçaklarına Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının derhal karşılık verdiği gün yüzüne çıktı. Yunanistan’ın Ege’de gerilimi artıran taraf olduğu radar kayıtlarıyla da ortaya konulurken, söz konusu belgelerin alakalı makamlarla paylaşıldığı öğrenildi.
Takip et
Yunanistan’ın provokasyonuna Türk jetleri müdahale etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yunanistan, Ege’de hukuk dışı, provokatif, saldırgan eylem ve söylemlerine devam ediyor. Türkiye’nin problemlerin barışçıl yol, taktik ve diyalogla çözülmesine yönelik çağrılarına kulak tıkayan Yunanistan’ın, Ege’de gerilimi artırmayı, tansiyonu yükseltmeyi sürdürdüğü ifade ediliyor.
Bu çerçevede Yunanistan Hava Güçlerine at uçaklar ilk olarak 26 Nisan’da Türk hava sahasını 6 kez ihlal etti.

Bununla kalmayan Yunan uçakları Türkiye kıyılarına yakın provokatif uçuşlarına 27 Nisan’da da devam etti. Çarşamba günü gerçekleşen ihlallerde Yunanistan Hava Kuvvetleri unsurları Didim, Datça ve Dalaman dahil Türk hava sahasında 22 ihlal gerçekleştirdi.

Dün de ihlallerine devam eden Yunan unsurlarına Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar tarafından misliyle karşılık verildi. Radar kayıtlarıyla sabit olan Yunanistan’ın son üç günlük yoğun ihlallerinin, alakalı makamlarla da paylaşıldığı öğrenildi.

“Kurgulanmış bir provokasyon”

Türkiye’nin Yunanistan ile olan ilişkilerinde daima uluslararası hukuk ve iyi komşuluk çerçevesinde problemlerin barışçıl yol, taktik ve diyalogla çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan güvenlik kaynakları, Yunanistan ise Türkiye’nin uzattığı dostluk elini tutmak yerine her fırsatta yaptığı provokasyonları sürdürdüğüne dikkati çekti.

Her üç günde de ihlalleri başlatan ve agresif tavırlar sergileyen tarafın Yunanistan olduğuna dikkati çeken kaynaklar, “Yunanistan’ın, provokasyon ve dezenformasyon amaçlı faaliyetlerine devam ettiği açıkça görülmektedir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son zamanda Ukrayna bağlamındaki gelişmeler başta olmak üzere uluslararası alanda çok daha etkin hale gelmesinin Yunanistan tarafında büyük rahatsız yarattığını aktaran kaynaklar, “Türkiye’nin her başarısını kendi başarısızlığı olarak gören Yunanistan kurgulanmış bir provokasyonu yaşama geçirmeye çalışmaktadır” diyerek konuştu.

Ege’de gerilimi artırmaya çalışan tarafın Yunanistan olduğunu bir defa daha dile getiren kaynaklar, “Türkiye’yi saldırgan göstermeye çalışan Yunanistan’ın iddialarını radar kayıtları yalanlamaktadır. Her üç günde de ihlalleri başlatan ve agresif tavırlar sergileyen taraf Yunanistan’dır. Bununla beraber hava sahamızın güvenliği ile hak, ilgi ve menfaatlerimizi uluslararası hukuk çerçevesinde, hiçbir oldubittiye müsaade etmeden, azim ve kararlılıkla korumaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır” vurgusunu yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.