adplus-dvertising

Yunanistan’ın NAVTEX açıklamasından sonra ilk hamle!

Yunanistan, sakin geçen yaz mevsiminin sonrasında Türkiye ile NAVTEX savaşını tekrardan başlattı. Atina’nın Türk kıta sahanlığını da kapsayan NAVTEX yayınlanmasına Türkiye anında tepki gösterdi.
Takip et
Yunanistan’ın NAVTEX açıklamasından sonra ilk hamle!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğu Akdeniz’de oldu-bittiler oluşturma emellerinin peşinde koşan Yunanistan, bir bölümü Türk kıta sahanlığını da kapsayan yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan etti. Türkiye de Yunanistan’ı uyaran bir NAVTEX ile cevap verdi.

NAVTEX İLE CEVAP

Yunan Deniz Kuvvetleri Oşinografi Dairesi’ne bağlı Girit’teki Kandiye (İraklion) İstasyonu, yayınladığı 601/21 sayılı NAVTEX ile “Nautical Geo” incelemeler gemisinin, 16-22 Eylül tarihleri arasında Girit ve Kasos adalarının doğusunda, bilimsel çalışmalar gerçekleştireceğini duyurdu. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Başkanlığı’nın Antalya istasyonu ise 821/21 sayılı NAVTEX ile Yunanistan’a yanıt verdi.

Yunanistan’ın NAVTEX açıklamasından sonra ilk hamle!

TÜRK KITA SAHANLIĞI

Türk NAVTEX’inde Yunanistan’ın yayınladığı NAVTEX’te gösterilen sahanın bir bölümünün, 18 Mart 2020’de Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde bulunduğu vurgulandı. Aynı NAVTEX’te öte yandan “Türk deniz yetki alanları içerisinde kalan bütün araştırma faaliyetleri, alakalı Türk makamları ile koordine edilmelidir” dendi.

BM’YE BİLDİRİLMİŞ BÖLGE

Türkiye, 27 Kasım 2019’da Libya ile Doğu Akdeniz’de deniz yetki sınırlarının tespit edilmesine ilişkin mutabakat muhtırasını imzaladıktan dört ay sonra, kıta sahanlığı sınırlarını BM’ye bildirmişti. Malta bandıralı “Nautical Geo” araştırma gemisi, temmuz ayında Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından kiralandı. Geminin Doğu Akdeniz Boru Hattının (EastMed) geçeceği güzergâh ile alakalı ön araştırma yapmak maksadıyla kiralandığı söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.