adplus-dvertising

Yunanistan’ın F-35 hayalleri suya düştü! Ekonomik kriz var…

Yunanistan yaşadığı ekonomik krizin sonrasında bütçe ayıramadığı için F-35 savaş uçaklarını da önümüzdeki 7 yıl boyunca alamayacak.
Takip et
Yunanistan’ın F-35 hayalleri suya düştü! Ekonomik kriz var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’ın ABD yapımı ileri teknolojili 5. nesil savaş uçakları F-35’leri satın alması 7 yıl içinde mümkün görünmüyor.

Bunun nedeni de ülke bütçesindeki kısıtlamalar.

Yunan Maliye Bakanlığı tahminlerine göre askeri sistemler satın almak için yapılacak harcamalar her yıl 1,5-2 milyar avroyu buluyor.

Yunanistan’ın F-35 hayalleri suya düştü! Ekonomik kriz var…

Yalnızca 2023 yılı bundan müstesna. O yıl harcamalar biraz daha düşük.

HARCAMA LİMİTİNE ÇOKTAN ULAŞTILAR

Greekcitytimes.com sitesi, Rafale savaş uçakları, füze sistemleri, korvetler ve elektronik silah sistemleri gibi yüksek maliyetli alımlardan dolayı harcama tavanına zaten ulaşılmış vaziyette olunduğunu bildirdi.

2029 için planlanan teslimatlar ise ortalama 1 milyar avroyu buluyor. Bu nedenle önümüzdeki 7 sene daha silah sistemlerini satın alması mümkün görünmüyor.

Bu arada Yunanistan’da 83 F-16 savaş uçağının “Viper” konfigürasyonuna yükseltilmesinin 2027 senesine kadar tamamlanması bekleniyor.

24 Rafale avcı uçağının hepsi da 2024 senesine kadar teslim edilecek. Fakat bunda gecikmeler olabileceği ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.