Yunanistan’dan ‘Türkiye’ye yaptırım’ çağrısı

Türkiye ile Akdeniz’deki enerji faaliyetleri konusunda gerginlik yaşayan Yunanistan, Türkiye’ye yönelik bir adım daha attı. Avrupa Birliği ülkelerine çağrı yaparak Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını istedi.
Takip et
Yunanistan’dan ‘Türkiye’ye yaptırım’ çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle Türkiye’yi Avrupa’ya şikayet etti. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye silah satışını durdurmalarını istedi ve Gümrük Birliği Anlaşmasının da askıya alınmasını talep etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a bir mektup gönderdi. Türkiye’ye denizaltı, firkateyn ve hava aracı satışının sonlandırılması talep edildi.

Dendias, Avrupa Komisyonu’na gönderdiği mektupta ise Türkiye’nin ihlaller yaptığını iddia ederek Gümrük Birliği Anlaşmasının askıya alınmasını istedi.

Geçen haftaki Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’ye yönelik, Doğu Akdeniz’deki faaliyetler işaret edilerek kınama mesajı yayınlanmıştı. Avrupa Birliği, Türkiye’nin tutumunu değiştirmemesi durumunda Aralık ayındaki zirvede yaptırım kararı çıkabileceğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.