adplus-dvertising

Yunanistan’dan Türkiye’ye sivil katliam tehdidi! “Bize dokunurlarsa…”

Eski Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos Türkiye’yi hedef alarak çok sert açıklamalarda bulundu. Hukuksuz silahlanmaya karşı Türkiye'den gelen açıklamalara cevap veren Pavlopulos, Yunanisan'ın bir karış toprağına dokunulursa Tripoliçe katliamının yeniden yaşanacağını ifade etti.
Takip et
Yunanistan’dan Türkiye’ye sivil katliam tehdidi! “Bize dokunurlarsa…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan ve Türkiye arasında gergin devam eden ilişkiler, Yunan güçlerinin Adalar’a yasak olmasına karşın zırhlı araç sevk etmesi sebebiyle tekrardan bozuldu. Bölgede tansiyon yükselirken iki yandan da art arda sert açıklamalar geldi.

SİVİL KATLİAM TEHDİDİ

Tam da bu şekilde bir dönemde Tripoliçe katliamın yıldönümünde Mora’da konuşan eski Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un sözleri yeni bir münakaşanın fitilini ateşleyecek. Tripoliçe’de yaşananlara atıfta bulunan ve Türkiye’yi sivil katliamla tehdit eden Pavlopulos, “Türk ordusu Yunanistan’ın bir karışına bile dokunmaya cesaret ederse, Tripoliçe’de yenilen Türk hanedanları ile aynı kaderi paylaşacaktır” şeklinde konuştu.

TRİPOLİÇE KATLİAMI NEDİR?

1821 senesinin Mart ayında Mora Yarımadasının güneyinde Yunan isyanı baş gösterdi. İsyancı çeteler Mora’da stratejik açıdan mühim rol oynayan, Türklerin, Rumların ve Yahudilerin iç içe yaşadığı Tripoliçe’yi kuşattı. 23 Eylül 1821’de siviller, kadın-çocuk ayrımı yapılmadan, işkenceyle katledildi. On binlerce Türk, Yahudi ve Arnavut’un barbarca katledilmesi, tarihte kara bir leke olarak yerini aldı, “Tripoliçe Katliamı” olarak anıldı. Sivil katliama imza atanları kahraman olarak gören Yunanistan ise onların heykellerin dikti.

ERDOĞAN ANMA MESAJI YAYIMLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da katliamın yıldönümünde Tripoliçe’deki kurbanları anmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “23 Eylül 1821 günü düzenlenen, binlerce Müslüman Türk’ün, Arnavut kardeşlerimizin ve Yahudilerin acımasızca, barbarca katledildiği Tripoliçe Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız.” mesajını paylaşmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.