Yunanistan’da yeni göçmen yasası onaylandı! Göçmen kurtarana ceza kesilecek…

Yunan Parlamentosu tepki çeken göçmen kanununu kabul etti. Sığınmacıların iadesinin hızlandırılmasını öngören kanun, izinsiz mülteci kurtaran STK’ya da ceza getiriyor.
Takip et
Yunanistan’da yeni göçmen yasası onaylandı! Göçmen kurtarana ceza kesilecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’da parlamento, Avrupa Konseyi ve BM Mülteciler Komiserliği’nin yoğun tepkilerine aldırmadan, yeni göçmen kanunu tasarısını onayladı.

SINIRDIŞI HIZLANACAK

Yeni kanun, hem iltica müracaatları reddedilen sığınmacıların Türkiye’ye iadelerini beklemeden sınırdışı edilmelerini, hem de sivil toplum örgütlerinin, Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan kurtarma operasyonları yapamayacaklarını öngörüyor. Kanun uyarınca, iltica istekleri kabul edilmeyen sığınmacılar, “geri iade edilecek kişiler” statüsünden çıkarılarak “sınırdışı edilecek kişiler” statüsüne dahil edildi. Sığınmacılar, iltica istekleri reddedildiğinde derhal sınırdışı edilecekler.

STK’LARA CEZA GELDİ

Istekleri reddedilen, kaçma şüphesi bulunan sığınmacılar sınırdışı edilinceye kadar gözaltında tutulacak. Yeni kanunun 40’ncı maddesi ise Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan, kurtarma operasyonları düzenleyen sivil toplum örgütlerine bir seneye kadar hapis ve 6 bin Euro’ya kadar para cezası öngörüyor. BM Yüksek Mülteciler Komiserliği, karar hakkında “Derin endişe duyuyoruz” diyerek açıklama yaparken, muhalefet yanlısı Efsyn gazetesi “Hükümet barbarlık yolunu seçti. Yunanistan ile Avrupa hukuku arasındaki mesafe daha da büyüdü” diyerek yazdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.