Yunanistan’da çıkan ABD’den silah yardımı haberleri yalan çıktı!

Yunan medyasının, ABD’nin Yunanistan ordusuna çok sayıda askeri ekipman ve silah hibe edeceği haberleri münakaşalara yol açarken, ABD’den cevap gecikmedi.
Takip et
Yunanistan’da çıkan ABD’den silah yardımı haberleri yalan çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunan medyasının, ABD’nin Yunanistan ordusunu kuvvetlendirmek için aralarında AH-64 Appache ve OH-58D tipi saldırı helikopterlerinin de bulunduğu çok sayıda silah ve ekipmanı hibe etmeyi planladığına yönelik haberleri yalanlandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir ABD Dışişleri yetkilisi, “İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) programı bir hibe değil satış programıdır ve Yunanistan bunun için kendi ulusal fonlarını kullanıyor.” şeklinde konuştu.

Bazı zamanlarda EDA kapsamında satılan malzemelerin yenilenmesine dair maliyetlerin, ABD’nin güvenlik yardımı programı kapsamında ABD tarafından karşılanabildiğini ifade eden yetkili, “Ama NATO ortaklarının genellikle bu şekilde bir yardıma ihtiyaçları olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin tıpkı Türkiye ile olduğu gibi Yunanistan ile de kuvvetli bir Dış Askeri Satış programı olduğuna dikkati çeken yetkili, öbür NATO ortakları ile olduğu gibi ABD’nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemeleri programı kapsamında Yunanistan’a da malzeme verdiğini söyledi.

Yetkili, “Bu satış ve transferler, tıpkı Türkiye ve öbür bölgesel NATO müttefiklerimize yaptığımız satış ve transferler gibi NATO’nun ortak çalışabilirliğini, güney ve doğu Avrupa’daki ortak güvenliğimizi güçlendirmektedir.” diyerek konuştu.

Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan ordusuna, 9 tane AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 tane OH-58D saldırı helikopteri, 350 tane M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 tane MLRS paletli roketatar, 120 tane M-109A5 paletli Obüs tipi tank, Μ-198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRA

Yunan medyasına göre ABD, ilk olarak anlaşmanın 5 sene gibi bir müddet için uzatılmasını isterken, ikinci olarak da ABD askerlerinin konuşlanma yerlerine yenilerinin eklenmesini önerdi. Haberde ABD’nin 20’den fazla yeni konuşlanma yerinin bulunduğu bir belge sunduğunun konuşulduğu aktarılırken, Girit Adası’ndaki Suda Üssü gibi yeni bir daimi üs kurulmasının görüşülmediği fakat İskiri Adası’nın da yer aldığı önerilen konuşlanma yerlerinin, Yunan ve ABD birliklerinin halihazırda ortak yetiştirme faaliyetleri yürüttüğü ya da NATO altyapısı olan yerler olduğu belirtilmiş, mutabakat sağlanması halinde yeni anlaşmanın uygulanmasının zor olmayacağını, zira teknik ve hukuki ayrıntıların önceki anlaşmayla alakalı müzakerelerden bilindiğini de kaydetmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.