adplus-dvertising

Yunanistan’a sert mesaj, Müftüyü papaz seçerse Patriği de Türkiye seçer!

Atina hükümetinin müftülük seçiminde yapacağı değişikliğe karşı çıkan 4 papaz Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e muhtıra gibi bir protesto mektubu gönderdi. Papazlar, Batı Trakya’daki müftülerin kendileri tarafından seçilmesini istedi. Vaziyete tepki gösteren Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu da “O zaman Patriği de Türkiye seçsin” çıkışında bulundu.
Takip et
Yunanistan’a sert mesaj, Müftüyü papaz seçerse Patriği de Türkiye seçer!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan‘da Batı Trakya‘daki Türkler’in müftülük seçimleri gene ülkenin ana gündem maddelerinden birisi. Lozan Antlaşması’na karşın müftü seçimine izin vermeyen Yunanistan’ın, doğrudan atama yerine farklı bir taktik değişikliğine gideceği belirtiliyordu.

MÜFTÜYÜ PAPAZLAR BELİRLEMEK İSTİYOR

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in bir kurul tespit edilmesi ve müftünün bu kurul tarafından seçilmesi teklifi konuşuluyordu. Fakat Ortodoks metropolitler bu teklife karşı net bir tavır aldı. İskeçe Metropoliti Panteleimon, Maronia ve Gümülcine Metropoliti Panteleimon, Dedeağaç Metropoliti Anthimos ve Dimetoka Metropoliti Damaskinos, Başbakan Miçotakis’e muhtıra gibi bir protesto mektubu gönderdi.

“TRAKYA HALİFELİK DEĞİLDİ VE KESINLIKLE OLAMAZ”

Yeni Şafak’ın haberine göre; Parlamento Başkanı Konstantinos Tasoulas’a da iletilen 4 sayfalık mektupta teklifin derhal geri çekilmesi talebinin yer aldığı söyleniyor. Yunan basınında mektubu yazan metropolitlerden birine ait olduğu söylenen sözlere de yer verildi. Metropilit’in “Eh, Humeyni’yi Trakya’da yasallaştırmayacağız! Yunanistan’da Müftü aynı zamanda bir yargıçtır. O seçilemez. Trakya Halifelik değildi ve kesinlikle olamaz!” dediği söylendi.

“PATRİĞİ DE TÜRKİYE SEÇSİN”

Metropolitlerin mektubuna Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu tepki gösterdi. Habipoğlu “Şuanda Metropolitlerimiz, Müftülerimizin seçilmesini öngören muhtemel bir düzenlemeye karşı çıkıyorlar, o zaman ben de Metropolitlerimize şunu söylemek isterim; mütekabiliyet aslına göre Batı Trakya’daki müftülüklerimizle kıyas yapabileceğimiz Türkiye‘de Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde Patrik bugüne dek olduğu gibi Sen Sinod Meclisi tarafından seçilmesin, bundan bu şekilde devlet tarafından atansın! Ben de anavatanımız Türkiye’den bunu isteyeceğim. Metropolitlerimiz buna razı olacaklar mı?” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.