Yunanistan ve Suudi Arabistan ortak askeri tatbikat yapacak!

Yunanistan’ın Türkiye korkusu bunu da yaptırdı. Günlerdir Ege’de ABD askerleriyle Türkiye’ye gözdağı vermeye çalışan Yunanistan şuanda de tarihinde ilk defa Suudi Arabistan hava güçleriyle ortak tatbikat yapacak.
Takip et
Yunanistan ve Suudi Arabistan ortak askeri tatbikat yapacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne ait 6 tane F-15 tipi savaş uçağı ortak askeri tatbikata katılmak için Yunanistan’ın Girit adasının Suda Üssü’ne gidiyor. Suudi uçaklarının, Cumartesi günü adaya inmesi bekleniyor. F-15’ler, 10-12 gün süreyle bu hava üssünden havalanarak, Yunan F-16 ve Mirage savaş uçakları ile eğitim tatbikatı gerçekleştirecek.

Suudi Hava Kuvvetleri’ne ait nakliye uçakları, Girit’teki Suda Üssü’ne personel ve lüzumlu teçhizatı sevk etti. Geçen ağustos ayı sonlarında, Doğu Akdeniz’deki “Oruç Reis krizi” devam ederken, BAE Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları da Suda üssünde iki haftalık bir tatbikata katılmıştı.

Suudi Arabistan Yunanistan’a Patriot gönderiyor

Bu arada Yunanistan, petrol tesislerinin hava saldırılarına karşı korunması maksadıyla Suudi Arabistan’ın bir müddet önce yaptığı talebe olumlu yanıt vererek, bu ülkeye bir batarya Patriot füze savunma sistemi göndermeyi kararlaştırdı.

Patriot füzelerinin sevkıyat ve konuşlandırma masraflarının yanı sıra, Suudi Arabistan’a gidecek 100 civarında Yunan askerinin maaşları da Riyad tarafından karşılanacak. Yunanistan’da, ABD’den alınan 6 tane Patriot sistemi bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.