adplus-dvertising

Yunanistan ve Fransa’ya Türkiye’den Doğu Akdeniz uyarısı!

Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile Fransa'nın birlikte Türk kıta sahanlığını ihlal etmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağırılan iki ülkenin elçileri çok sert bir dille uyarıldı.
Takip et
Yunanistan ve Fransa’ya Türkiye’den Doğu Akdeniz uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın geçen perşembe günü Ankara’da temaslarda bulunduğu esnada, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait “Elli” adlı fırkateyn ile fırkateynin refakat ettiği Fransız bilimsel araştırma gemisi “L’Atalante”in Doğu Akdeniz’de Türkiye kıta sahanlığını ihlal etmelerine, Ankara’nın olayın hemen ertesinde son derece sert diplomatik tepki gösterdiği öğrenildi. Geçen cuma günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Yunanistan ve Fransa’nın Ankara büyükelçileri, benzer girişimin bir daha olmaması için sert ifadelerle uyarıldı.

Yunanistan ve Fransa’ya Türkiye’den Doğu Akdeniz uyarısı!

Edinilen bilgiye göre, Doğu Akdeniz’de Türk kıta sahanlığına yönelik ihlal üstüne Ankara diplomatik yollardan tepki gösterme kararı aldı. Yapılan davet üstüne Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ile Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro, bakanlıkta alakalı birimde yaptıkları yüz yüze görüşmede sert ifadelerle protesto edildi. Her iki büyükelçiye, benzer bir biçimde Türkiye’nin kıta sahanlığının ihlal edilmesi vaziyetinde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gereken cevabı verme haklarının bulunduğu mesajı özellikle bildirildi.

TÜRK FIRKATEYNİ KOVALADI

Türkiye’nin diplomatik yoldan protestosuna karşın gemiler bölgeden uzaklaşmayınca bu defa Türk Deniz Kuvvetleri devreye girdi. Geçen cumartesi günü bölgeye gönderilen bir Türk fırkateyni, hem Fransız araştırma gemisine, hem de Yunanistan’ın “Elli” fırkateynine “Bölgeyi terk edin” uyarısı yaparak, aksi vaziyette gerekeninin yapılma hakkının saklı olduğu mesajını verdi. Uyarının sonrasında her iki gemi de bölgeden ayrıldı.

Öte yandan Türkiye ve Yunanistan Savunma Bakanlıkları güven arttırıcı tedbirlerin dördüncü turunun yapılması konusunda mutabakata vardı. Milli Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada toplantı tarihi ve detayların yakında tespit edileceğini bildirdi. Son toplantı 2020 Şubat’ında Ankara’da yapılmıştı. Yeni turun da Ankara’da yapılabileceği söyleniyor.

YUNAN TATBİKATINDA 33 UÇAKLA ‘FİL YÜRÜYÜŞÜ’

Türkiye karşıtı askeri ittifaklarını genişletmeye çalışan Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya’dan 100 savaş uçağıyla Atina’ya 280 km uzaklıktaki Andravida Hava Üssü’ndeki İniohos tatbikatı sürüyor. Önceki gün 33 uçak ve helikopterle pistte ‘fil yürüyüşü’ gösterisi yapıldı. Bugün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de tatbikatı izlemeye gideceği bildirildi.

Yunanistan ve Fransa’ya Türkiye’den Doğu Akdeniz uyarısı!

Yunan Hükümet Sözcüsü Aristotelia Peloni, Fransız araştırma gemisi ve Yunan fırkateyninin Türk kıta sahanlığını ihlaliyle alakalı bir soru üstüne “Bahsettiğimiz hadise Fransa’yı ilgilendiriyor. Hedefimiz, gerginliğin yumuşaması maksadıyla Türkiye ile bir pozitif gündemin oluşmasıdır. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara ziyareti de bu maksatla gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.