Yunanistan, Türkiye’den yapılan mülteci başvurularını kabul etmeyecek!

Yunanistan’da göçmenlere yönelik yeni bir bildiri yayınlandı. Buna göre Türkiye üstünden yapılan mülteci müracaatları, “Türkiye’nin mülteciler için güvenli olması” nedeniyle kabul edilmeyecek.
Takip et
Yunanistan, Türkiye’den yapılan mülteci başvurularını kabul etmeyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile ortak bir bildiriye imza attı. Buna göre Türkiye üstünden yapılan sığınma müracaatları kabul edilmeyecek.

Açıklamada, “Yunanistan mevzuatı, Türkiye’yi mülteciler için güvenli bir üçüncü ülke olarak tanımlıyor. Bu karar, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacıları kapsıyor” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin bu ülkelerden gelen sığınmacılara yönelik bütün şartları sağladığı dile getirildi.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olarak nitelendirilmesi, kanun dışı mülteci akışlarıyla mücadele ve insan kaçakçılığının önüne geçmek ismine mühim bir adımdır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan sık sık Ege’de sığınmacıları kanun dışı biçimde Türkiye’ye geri itme vakalarıyla gündeme geliyor. Uluslararası basın ve insani yardım kuruluşlarının bu yöndeki çok sayıda rapor ve haberine karşın atina yönetimi bu suçlamaları kabul etmiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.