Yunanistan, tampon bölgede jiletli tellerle barikat kurdu

Edirne'de mülteci hareketliliği devam ediyor!  Türkiye’nin mültecilerin Avrupa'ya geçişlerini durdurmama kararı almasının ardından sınır bölgelerinde hareketlenme yaşandı. Avrupa'ya geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin Edirne'ye gelişleri sürüyor. Yunan güvenlik güçleri geri çekilmeleri için zaman zaman mültecilere ses bombası atıyor.

Edirne’de dün başlayan mülteci hareketliği devam ediyor. Türkiye mültecilerin kara ya da deniz yoluyla AB’ye geçişlerini durdurmama kararı aldığını duyurmasının ardından Avrupa’ya gitmek isteyen mülteciler sınır kapılarına akın etti. Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinden Edirne’ye gelen düzensiz göçmenler, özellikle Yunanistan’la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı civarında bekliyor.

“AVRUPA” DİYE SLOGAN ATARAK GARDAN ÇIKTILAR

Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen mülteciler, belli noktalara kadar otobüs ve taksilerle geldi. Mülteciler, tarla ve yol kenarlarından yürüyerek Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaştı

Dün akşam saatlerinde yaklaşık 200 kişilik mülteci grubu da tren ile İstanbul’dan Edirne’ye geldi. Tren kapılarının açılmasının ardından koşarak gardan çıkan mülteciler, ‘Avrupa’ sloganları attı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sınır kapısındaki göçmen sayısı giderek arttı.

ATEŞ YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞTILAR

Gece saatlerinde başlayan yağmur ise göçmenlere zor anlar yaşattı. Pazarkule sınır kapısında toplanan göçmenler, geceyi yağmur altında geçirdi. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen sınırı terk etmeyen göçmenler, tarlalarda ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

YARDIMSEVER VATANDAŞ SİMİT VE MEYVE SUYU DAĞITTI

Ticaretle uğraştığını söyleyen ve zor durumda olan göçmenlere destek olmak amacıyla simit ve meyve suyu dağıtan Mustafa Hatipoğlu, “Buradaki insanlar perişan durumdalar. Bu akşam gördük. Bazısının ayakkabısı yok, bazısı aç. Dayanışma zamanı. Birlik olma zamanı. Şehitlerimiz var, çok üzülüyoruz. Burada bir çok insan var. Gördük ki insanlar zor durumda. İnsanlık namına bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüm. Soğukta çoğu hasta olacak. Allah yardımcıları olsun” dedi.

YUNANİSTAN JİLETLİ TELLERLE BARİKAT KURDU

Yunanistan, tampon bölgede jiletli tellerle barikat kurdu. Edirne’de, Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasında bulunan tampon bölgede mülteci grubunun bekleyişi sürüyor. Yunanistan, tampon bölgede jiletli tellerle barikat kurarak, bölgeye çok sayıda Yunan polisi sevk etti.

Yunan güvenlik güçleri, düzensiz göçmenlerin geri çekilmesi için zaman zaman ses bombası atıyor, araçlarının sirenini çalıyor.

KARABÜK’TE OTOGARDA YOĞUNLUK

Hareketlilik diğer illerde de yaşanıyor. Karabük’te yaşayan çok sayıda göçmen, aileleri ile sınır kentlerine gitmek için şehirler arası otobüs terminaline geldi.

Karabük Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenler, Edirne başta olma üzere sınır kentleri üzerinden Avrupa’ya ulaşmak istiyor.

Eşyaları ile otogara gelen düzensiz göçmenler, otobüs firmalarından bilet alarak yola çıktı.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı