Yunanistan, şimdide Türk sondaj gemilerini taciz etmeyi planlıyor!

Yunanistan, Eylül ayında Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak yeni bir senaryoyu devreye sokmaya hazırlanıyor. Dört aşamalı provokatif senaryolardan birisi; TPAO’nun sondaj gemilerine engel olunması ve gerektiğinde taciz ateşi açılması. Bir diğer senaryoda Türk gemilerinin sismik araştırma için deniz tabanına indirdiği kablolara elektronik sistemlerle müdahalede bulunmak var.

Türkiye’nin bu ay başında Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları içinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) sismik araştırma ve sondaj ruhsat müracaatında bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritayı paylaşması Atina’da paniğe neden oldu. Bu çerçevede Yunanistan, Eylül ayında bölgede gerilimi artıracak provokatif bir senaryoyu uygulamaya hazırlanıyor. Yunan Ekathimerini gazetesinin Vassilis Nedos imzasıyla hafta başında haberleştirdiği dört parçalı senaryoya göre, Yunanistan, Türkiye’ye ait sondaj gemilerine ve onlara refakat edecek donanma unsurlarını hedef alan girişimlerde bulunacak. Türkiye’nin BM’ye bildirdiği Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları içinde yapacağı, Rodos ve Girit adaları açığını da kapsayan faaliyetlerini, sondaj ve sismik araştırma faaliyetlerini hedef alacak senaryolarda, taciz atışlarının da bulunduğu görülmekte.

Yunanistan, şimdide Türk sondaj gemilerini taciz etmeyi planlıyor!

TÜRK GEMİLERİNE PARALEL SEYİR

Gazetenin haberleştirdiği ilk senaryoya göre Türk firkateynlerinin eşlik ettiği bir araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’de faaliyete başlaması halinde, bölgeye aynı sayıda Yunan gemisinin taciz maksadıyla gönderilmesi ve Türk gemileri bölgeden ayrılana dek konuşlanmaları düşünülüyor.  

KABLOLARI KESME PLANI

İkinci provokatif senaryoda, Türk gemilerinin sismik araştırma için deniz tabanına kablo indirmesi vaziyetinde Yunan tarafı elektronik sistemlerle müdahalede bulunacak. Eğer bu taktik işe yaramazsa, kabloların deniz yatağına ulaşmasını önlemek için kesilmesi dahil olmak üzere öbür tedbirlere başvurulacak.

GEMİLERE TACİZ ATIŞI

Üçüncü senaryo gerçekleşmesine daha az olasılık verilen ama gerilim potansiyeli en yüksek adımları içeriyor. Senaryoda, TPAO’nun sahip olduğu sondaj gemilerinin boyutuna dikkat çekiliyor ve Yunan firkateynlerinin sondaj faaliyetine engel olmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. Bu halde sondaj faaliyetini engellem maksadıyla taciz atışlarının yapılabileceği söyleniyor.

RODOS’TAN GİRİT’E UZANAN ALAN

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’in farklı noktalarında gerçekleştireceği görevlerde de yukarıda söylenen provokatif senaryolar Atina tarafından devreye alınacak. Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde bulunan, Rodos’tan Girit’in güneyine uzanan, alanda TPAO’nun sondaj ve araştırma faaliyetlerinin de bu çerçevede hedef alınması düşünülüyor. Türkiye’nin Kasım 2019’da Libya ile imzaladığı Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakatla, deniz yetki alanlarının batı sınırı uluslararası hukuka uygun olarak tespit edilmişti.

Miçotakis Netanyahu ile görüştü

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2 günlük resmi ziyaret için İsrail’e gelen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i Batı Kudüs’teki Başbakanlık ofisinde ağırladı. Görüşmenin sonrasında yapılan ortak basın toplantısında Netanyahu, ülkede 1 Ağustos itibariyle uluslararası turizm sektörünün tekrardan faaliyete başlaması için çalıştıklarını söyledi. Miçotakis ise, Yunanistan ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin gün geçtikçe geliştiğini dile getirirken, İsrailli turistleri ülkelerinde ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti. Miçotakis, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat’a da değinen Miçotakis, söz konusu anlaşmanın “yasadışı” olduğunu öne sürdü. Miçotakis’in ziyareti esnasında Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı İsrail tarafının tam desteğini almayı hedeflediği söyleniyor. Miçotakis’e ziyareti sırasıdna 6 bakan da eşlik ediyor. Pazartesi günü Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Fransız mevkidaşı Jean-Yves le Drian ile Paris’te biraraya gelmişti. İkili görüşmede gene Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı hedef alındı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı