adplus-dvertising

Yunanistan, Rusya’ya uygulanan yaptırımların Türkiye’ye de uygulanmasını istedi!

AVRUPA Birliği’nin (AB) en geniş ağa sahip yayın organı Euractiv, Yunanistan’ın Rusya için alınan yaptırım kararlarının Türkiye’yi de kapsaması için AB ülkelerini kışkırtacağını öne sürdü.
Takip et
Yunanistan, Rusya’ya uygulanan yaptırımların Türkiye’ye de uygulanmasını istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AVRUPA Birliği’nin (AB) en geniş ağa sahip yayın organı Euractiv, Yunanistan’ın yeni bir provokasyona imza atacağını öne sürdü. Haber, isimi gizli tutulan üst düzey bir Yunan yetkiliye dayandırıldı. İddiaya göre Yunanistan’ın arabulucu konumu dünyada takdirle karşılanan Türkiye’nin Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara katılması için AB ülkelerini kışkırtacağı söylendi. Söz konusu Yunan yetkili yaptığı açıklamada, “AB üyelik adaylığı bulunan Türkiye’nin Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan kaçması anlaşılır gibi değil” şeklinde konuştu.

Hava sahası ihlali iddiası
Haberde Yunanistan’ın Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara dahil edilmeyen Türkiye’nin çatışmada doğal arabulucu rolünü sorgulamak için destek arayışına gireceğini ifade etti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in mart ayındaki buluşmasında iki ülke arasındaki gerginliği azaltma kararı aldıklarını fakat kısa zaman önce iki ülkenin karşılıklı olarak birbirlerinin hava sahalarını ihlal ettiği ve ‘güven inşası süreci’ olarak isimlendirilen yakınlaşmanın tekrardan sekteye uğradığı ifade edildi.

Yunanistan, Rusya’ya uygulanan yaptırımların Türkiye’ye de uygulanmasını istedi!

Türkiye ile tehdit etti
Yunanistan, önceki gün de Türkiye karşıtı bir provokasyona imza atmıştı. Rus petrolüne yaptırım uygulamak için harekete geçen AB Komisyonunun planları Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Malta’nın yaptığı yoğun lobi çalışmaları sebebiyle parçalanmıştı. Yunanistan, petrol yasağı dolayısıyla kendilerinin sahneden çekilmesi vaziyetinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin devreye gireceğini savunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.