Yunanistan kaçak göçmenleri zeplinlerle izleyecek!

Göçmenler için her geçen gün yeni bir önlem almaya çalışan Yunanistan ses bombası önleminden sonra Ege ve Meriç’i izlemek için zeplin kullanmayı planlıyor.
Takip et
Yunanistan kaçak göçmenleri zeplinlerle izleyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Haftalık Yunan Real News gazetesine göre, sığınmacı geçişlerinin engellenmesi maksadıyla Avrupa Birliği (AB) Sınır Koruma Ajansı’nın (FRONTEX) kiraladığı 2 zeplin, Meriç’te Dedeaağaç (Aletsandrupolis) havaalaanı ile Limni Adası’nda konuşlandırılacak. Gerçek zamanlı bilgi toplayabilen Alman-Fransız ortak imalatı (Alman Innovative Navigation ve Fransız CNIM Airspace şirketleri) “Eagle Owl” tipi 20 metre uzunluğundaki zeplinlerde radar ve termik kamera bulunuyor. Ege ve Meriç’te 300 metre yükseklikte uçmaları planlanan zeplinlerin menzili ise azami 20 mil (32.1 kilometre).

30 KİLOMETRE DERİNLİK

Haberde, “Zeplinler, Türkiye’yi Ege ve Meriç’te 19 mil (30.5 kilometre) derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebilecek. Dört ay süreyle denenecek zeplinler, lüzumlu görülürse başka adalara nakledilebilecek” dendi. Yunanistan, 2019 senesinde da gene FRONTEX ile işbirliğinde, 28 günlüğüne Sisam Adası’nda konuşlandırılan bir zeplini denemişti. Fakat daha sonra bu projeden vazgeçilmişti. Real News’in haberinde, 2 sene önceki projeden “FRONTEX’in Türkiye’deki Alman temsilcisinin, Türklerin yoğun şikâyetlerde bulunduklarını bildirmesi üstüne birkaç günde vazgeçildiğini” yazdı. Haberde Türkiye’nin öte yandan, 2 yeni zeplin için de şikâyetlerini FRONTEX’in merkezine ilettiği söylendi.

TEL ÇİT ONARILDI

Son 4 senede Ege’de 80 binden fazla sığınmacıyı yaşamlarını tehlikeye atma pahasına zorla Türkiye’ye geri iten Yunanistan, Meriç hududunda da “aşılamaz” bir güvenlik duvarı yaratmaya çalışıyor. Bu çerçevede, Farecik mevkisinde maliyeti 63 milyon Euro olan 26.5 kilometre uzunluğunda ve 4.5 metre yüksekliğindeki çelik parmaklıklı duvarın inşasına hız verildi. Duvarın önümüzdeki aylarda tamamlanması programlanıyor.

Gene Meriç’te, Pazarkule’nin karşısındaki Kastanies’ten, Nea Vissa köyüne kadar uzanan ve 2012’de inşa edilen ve geçen seneki sığınmacı krizinde büyük hasar gören 10.3 kilometrelik tel çitte de bakım-onarım çalışmaları tamamlandı. Meriç’te AB’nin finanse ettiği 11 modern radar ve kameranın testleri devam ediyor. Türk toprakları içinde gerçek zamanda 15 kilometre mesafeye kadar izleme menzili bulunan radar ve kameralardan alınan veriler, sınır bölgesinde Sofulu, Farecik, Demoteka ile Tihero’daki karakollarında bulunan kontrol merkezlerine naklediliyor. Sağırlığa bile yol açabilen 2 tane seyyar LRAD (uzun erimli akustik) cihazı da Meriç bölgesinde bulunuyor.

10 FARKLI SİSTEM

“Ses topu” olarak da bilinen seyyar LRAD cihazından çıkan ses dalgaları 2 kilometreye kadar yayılabiliyor. Sesin rahatsız etmesi için 300 metrelik uzaklık yetiyor. Cihaz, kulaklarda çınlama oluşturarak kitlelerde paniğe yol açıyor. Ses dalgalarında desibelin yüksek tutulması halinde de kalıcı sağırlığa neden olabiliyor. AB öte yandan Meriç hududunda işe yarayıp yaramayacaklarını tespit maksadıyla, 10 farklı güvenlik sistemini test ediyor. Söz konusu sistemler arasında yalan dedektörü, sığınmacıların saklanabilecekleri bölgelerdeki yeşillikleri sanal ortamda silen cihaz ve gene saklanan sığınmacıların bulunabilmeleri için avuç içi tarayıcısıyla eldeki damar görüntüsünü kaydeden biyometrik tanımlayıcı bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.