Yunanistan F16 savaş uçaklarını modernize ediyor!

F-16 filosunu yenilemek isteyen Yunanistan’a ait ilk F-16 modernizasyondan çıktı. İlk jet, F-16’ların en üst düzey versiyonu olan “Viper” seviyesine çıkartıldı. Türkiye’ye karşı Ege ve Akdeniz’de hava üstünlüğünü eline almak isteyen Atina, savunma bütçesini artırdı ve Fransa’dan 18 adet 4.5’uncu nesil Rafale aldı. İsrail ile görüşmeleri yürüten Yunan hükümeti, ABD’den 24 F-35 alımı için niyet mektubu gönderdi.
Takip et
Yunanistan F16 savaş uçaklarını modernize ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2020 Eylül’ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki beş yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açı8klamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa’dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027’ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin ayrıca F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD’ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınmasını öngörüyor.

Yunanistan F16 savaş uçaklarını modernize ediyor!

MODERNİZASYONDAN ÇIKAN İLK F-16 UÇUŞUNU YAPTI

Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile F-16’ların üreticisi Lockheed Martin tarafından ortak olarak başlatılan modernizasyon sürecinin ilk Viper versiyonu (F-16’ların en üst düzey versiyonu) ilk uçuşunu yaptı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, F-16’nın ilk Viper versiyonun test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı ve jetin fotoğrafını paylaştı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise, “Yunan göklerindeki ilk F16 Viper!!” mesajını paylaşarak “Gökler bizimdir” ifadelerini kullandı.

Yunanistan F16 savaş uçaklarını modernize ediyor!

TÜRKİYE’YE KARŞI ÜSTÜNLÜK KURMA PEŞİNDELER

Yunanistan’ın son dönemde silahlanmaya ağırlık vermesi, Ege ve Akdeniz hava sahasında Türkiye’ye karşı üstünlük sağlama hedefinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

YUNAN BASINI: GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Öte yandan Yunan basınının prestijli gazetelerinden ToVima, Yunan ve Türk taraflarının yakın zamanda istikşafi görüşmelere başlatacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.