Yunanistan depreminin Türkiye’de ki fayları tetikleme tehlikesi var!

Yunanistan’da yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bu depremin İzmir faylarını tetikleyebileceği uyarısında bulundu. “Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var” diyen Sözbilir, İzmir’deki fayların 7.2 büyüklüğünde deprem üretebildiğini kaydetti.
Takip et
Yunanistan depreminin Türkiye’de ki fayları tetikleme tehlikesi var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’ın Larissa kentinde yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu bölgede depremler birbirini tetikleyecek biçimde oluyor. Bizim tarafa doğru geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes havzasındaki fayların tabi ki bu depremlerle beraber tetiklenme ihtimalleri var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var” şeklinde konuştu.

Yunanistan depreminin Türkiye’de ki fayları tetikleme tehlikesi var!

GİRİT ADASI’NDAN GEÇEN BÜYÜK FAYA DİKKAT ÇEKTİ

Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi verilerine göre; Yunanistan’ın Larissa şehri yakınlarında saat 13.16’da 6.2 büyüklüğünde deprem yaşandı. Deprem, komşu Yunanistan’da korku oluşturdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremle alakalı bilgi verdi. Özellikle son 1 senede bölgede deprem aktivitesinin arttığını söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, Girit Adası’ndan geçen büyük faya dikkat çekti. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Girit Adası ile Marmara Denizi arasındaki bölgede yani Ege Denizi’nde ciddi bir sismik etkinliği söz konusu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Sözbilir, “3,5 yahut 4 aydır depremler olmaya başladı. Bu da bölgenin mühim bir gerilim etkisi altında olduğunu gösterir” şeklinde konuştu.

Yunanistan depreminin Türkiye’de ki fayları tetikleme tehlikesi var!İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Hasan Sözbilir.

“TETİKLENME IHTIMALLERI VAR”

Yunanistan’da gerçekleşen 6.2’lik depremin İzmir faylarını tetikleyip, tetiklemeyeceği yönünde de Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları ifade etti:

“İzmir’de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki deprem, Samos Fayı’ndan kaynaklandı. Bugün yaşanan deprem de esasında Samos Fayı’nın devamında olan, ona komşu olan faylarda yaşandı. Bu zonda birden fazla fay var. Birbirlerini tetiklediğini anlıyoruz. Midilli Fayı’nı da esasında bu fay sistemi içerisinde değerlendiriyoruz. Bu bölgede depremler birbirini tetikleyecek biçimde oluyor. Bizim tarafa doğru geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes Havzası’ndaki fayların tabii ki bu depremlerle tetiklenme ihtimalleri var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var.”

Prof. Dr. Sözbilir, İzmir’deki fayların 7.2 büyüklüğünde deprem üretebildiği de kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.