Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis Türkiye İçin Kınama İstedi

Yunanistan Başbakanı olan Kriakos Miçotakis yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hukuku çiğnediğini öne sürdü ve kınama talep etti.

Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis, bünyesinde olduğu Yeni Demokrasi Partisi kongresinin kapanışında söz aldı. Yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın, Türkiye’nin yaptığı hiç bir provokasyona sessiz kalmayacağını belirtti ve 3-4 Aralık’ta Londra’da gerçekleştirilecek olan zirvede, NATO’dan Türkiye’ye kınama talep edeceğini söyledi.

Avrupa Parlementosu’nda bulunan en büyük siyasi gruplardan biri olan Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) de desteğini adlığını söyleyen Miçotakis, “Üyelerin biri açıkça uluslararası hukuku çiğniyorken ve bir diğer üyeyi karşısına almışken NATO gibi bir ittifakın kenarda durup sessiz kalması mümkün değildir.” dedi.

“TALİHSİZ VE MESNETSİZ AÇIKLAMALARI OLMUŞTUR”

Miçotakis’in yaptığı, “Türkiye, AB’ye baskı yapmak ve bir taviz elde etmek için göçü araç olarak kullanmaya çalışıyor.” açıklamaya Dışişleri Bakanlığı tarafından cevap verildi. Miçotakis’in durumu çarptırdığını ve bunun algı operasyonu olduğunu belirten açıklamada, “Başbakan Miçotakis’in talihsiz ve mesnetsiz açıklamaları olmuştur. Yunanistan Başbakanı görmek ve bilmek istemese de, düzensiz göçmenler sınırda Yunan makamları tarafından geri itilmeye devam edilmektedir. Bu kişiler Avrupa’nın değerleri hiçe sayılarak insanlık dışı muameleye maruz bırakılmaktadır. Yunanistan’a, ülkemiz aleyhine propaganda yapmak yerine, bu konuda Türkiye ile işbirliği yoluna gitmesinin daha etkili sonuçlar getireceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı