Yunanistan Atina’daki Türk okullarının yarısını kapattı!

Yunanistan 10 sene içerisinde ülkede bulunan 126 Türk okulunu kapattı. Geçtiğimiz Cuma günü Atina'nın azınlık haklarını hiçe sayan kararları nedeniyle boykota gidilmişti.
Takip et
Yunanistan Atina’daki Türk okullarının yarısını kapattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’da Batı Trakya Türklerine yönelik baskı her geçen gün artıyor. Yunan idarecilerin, Türk öğrencilerin ve öğretmenlerin cuma namazına gitmelerine engel olmak için yeni uygulamaları yürürlüğe sokma kararı sonrası, Batı Trakya Türk Okulları bir günlük boykot gerçekleştirdi.

Bu kapsamda öğrenciler okula gitmeyerek Atina’nın azınlık haklarını gasp etme girişimini protesto etti. Azınlık Okulları Encümenler Birliği (AOEB) Başkanı Ahmet Kara, yaşadıkları zorlukları Yeni Şafak’a anlattı.

Kara, Yunan hükümetlerinin, 10 yıl içerisinde Müslüman Türklerin eğitim gördüğü 126 okulu kapattığını kaydetti.

CUMA NAMAZINA ENGEL

Yunan makamların cuma namazına yönelik engelleme girişimlerini “bardağı taşıran son damla” biçiminde yorumlayan Ahmet Kara, “Bizim aldığımız boykot kararı cuma namazından ziyade, eğitim alanında uzun senelerdir devam eden haksızlıklardan ötürü” şeklinde konuştu.

Düzelme görmedikleri takdirde eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Kara, “Cuma günü için kararlaştırılan ders programına göre erken paydos yapılmaması, öğrenci ve öğretmenlerin cuma namazına gitmelerine mani olma girişimidir. Düzenlediğimiz boykota katılım yüzde yüze yakın oldu. Veliler bizi destekledi ve öğrenciler derse girmedi” ifadelerini kulandı.

KARARLAR HUKUKSUZ

Atina’nın anlaşmalara ve hukuka aykırı olarak tek taraflı karar aldığını söyleyen Kara, “Azınlık eğitiminin statüsü, gerek Lozan Anlaşması’nda gerekse Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan kültür protokolleri ve eğitim anlaşmaları ile tespit edilmiş vaziyette. Dolayısıyla burada anlaşmalarla tespit edilmiş konuların Atina yönetimince tek taraflı olarak değiştirilmesi mümkün değil” şeklinde konuştu. Kara, “10 sene önce azınlık okul sayımız 229’ken şu anda 103 ilkokul, 2 de lisemiz var. Yunan hükümeti yeni okul açılmasına da okulların onarımına da müsaade etmiyor” şeklinde konuştu.

VELİLERİN AKLINI ÇELİYORLAR

Yunan öğretmenlerin sıklıkla Türk velileri manipüle etmeye çalıştığını söyleyen Kara, “Yunan öğretmenler Türk velilere ‘Çocuğunuzun kapasitesi yüksek. Devlet okullarına (Yunan hükümetine bağlı) gitse çok iyi olur’ yönlendirmesiyle akıllarını çelmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Yunan idaresinin oyalama yöntemleri ile Türk kitaplarındaki güncellemeleri geciktirdiğini söyleyen AOEB Başkanı, “Öğrencilerin okuduğu kitaplar güncel içeriklere sahip değil. Yunan hükümeti Türkiye’nin gönderdiği güncel kitapların içeriğini onaylamıyor. 25 sene önce biz 1968 senesinden kalan kitaplarla ders yapıyorduk. Eğitim öğretim senesi başladıktan 2 ay sonra, kitaplar öğrencilerin eline geçiyor” ifadelerini kullandı.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi Başkanı Dr. Pervin Hayrullah da yaşanılanların çağ dışı olduğuna dikkat çekti. Hayrullah, “Azınlık eğitim sistemi özel ve özerk. Kanunlara göre ders programı okul encümenleri tarafından şekillendirilir. Encümenlerin karar almalarına mani oldular. Bizim çocuklarımız Cuma günleri ibadet saatinde izinli oluyorlar. Bu uygulamayı kaldırdılar. Çocuklarımızın Cuma namazına gitmelerini önlemek için alınan bu kararı geri almazlarsa farklı eylemlerle hakkımızı aramaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.