Yunanistan, Almanya’dan denizaltılarına karşı geliştirilen torpido alacak

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan’ın Milli Güvenlik Hükümet Konseyi (KYSEA) “115 milyon euro değerinde denizaltılarına karşı geliştirilen 32 torpido tedariki için onay verdiği belirtildi
Takip et
Yunanistan, Almanya’dan denizaltılarına karşı geliştirilen torpido alacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Atina yönetimi, ekonomide zor günler geçirmesine rağmen askerî harcamalarını artırmaya başladı. Doğu Akdeniz’de Fransa’nın da desteğini alarak Türkiye’nin bölgedeki meşru varlığını görmezden gelen ve her fırsatta gerilimi tırmandırmanın peşinde koşan Yunanistan’ın Milli Güvenlik Hükümet Konseyi (KYSEA) 115 milyon euro değerinde denizaltılarına karşı geliştirilen ​32 torpido tedariki için onay verdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in açıklamayı, 28 Ekim’de SUDA Üssü’nde ‘Kaçonis’ denizaltısını ziyareti sırasında personel ile yapılan sohbet sırasında yaptığı kaydedildi.

TORPİDOLAR ALMANYA’DAN SATIN ALINACAK

Miçotakis Almanya’dan satın alınacak olan torpidolarla ilgili şunları söyledi: “Silahlı Kuvvetleri uygulamada güçlendirmeye karar verdik. Bu, özellikle denizaltılar olarak, karşı önlem altyapısını güçlendirmek anlamına geliyor. Tabii ki bu da operasyonel yeteneklerden tam olarak yararlanabilmeniz için ihtiyacınız olan ağır tip torpidolarını da en kısa sürede elde etmek anlamına geliyor. Almanya’da üretilen 36 DM-2A4 ağır tip torpidolardan bahsediyoruz. Ayrıca 1988’den beri Denizaltı Komutanlığı’na ait eski SUT torpidoların modernizasyonu da gerçekleştirilecek.”

Öte yandan, Alman firması ile sözleşmenin 2020 sonu veya 2021 başında tamamlanması beklendiği kaydedildi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 28 Ekim “Ohi” (Hayır) milli bayramı kutlamaları çerçevesinde, “Oruç Reis” krizi nedeniyle Doğu Akdeniz’de görev yapan Kotsonis denizaltısını teftiş ederken, Meis adasına ise dev bir Yunan bayrağı asılmıştı.

Almanya’da inşa edilen 214 sınıfı Katsonis denizaltıları Yunan donanmasına 2015’te katılmıştı. Yunan medyasında, toplamda 4 adet 214 tipi denizaltıların görünmez oldukları ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tespit edilemedikleri ileri sürülüyor. Buna karşın geçen haftalarda Yunan denizaltılarının Türk donanması tarafından anbean takip edildiği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın kara parçası olan Meis Adası’na Kaş’tan da çıplak gözle görülebilecek şekilde ülke bayrağı asılmış, Türkiye tarafı ‘provokasyon’ olarak nitelemişti, Yunanistan, 2’nci Dünya Savaşı’nda İtalyan diktatör Belirto Musolini’nin kayıtsız şartsız teslim olması ültimatomuna 28 Ekim 1940’da “Ohi” (Hayır) cevabını vermişti. Bu gün, ülkede milli bayram olarak kutluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.